Tragicul eveniment le-a dat curaj, la acea vreme, oficialilor din Ministerul Sănătăţii (MS) să anunţe că ne paşte… un genocid. „Scenariul cu 20.000 de morţi din cauza gripei porcine e unul oficial, dar e un număr minim”, declara pe atunci Adrian Streinu Cercel, secretar de stat în MS şi şef al Institutului Matei Balş din Capitală unde Toni fusese internat. Se pare că ministerul avea pregătit stocul de doze, dar românii nu se înghesuiau să se vaccineze. A urmat o campanie costisitoare, prin care populaţia era atenţionată că virusul A(H1N1) circulă „liber” şi e periculos. După decesul lui Toni, fratele său, Paul, a solicitat institutului accesul la dosarul medical al actorului.

Dosarul medical va fi desecretizat

„Am fost refuzat. Au zis că e secret medical, care se păstrează şi după decesul pacientului”, ne-a declarat Paul. Acesta a intentat un proces instituţiei, pentru a obliga conducerea să desecretizeze dosarul medical, iar în urmă cu o lună judecătorii i-au dat câştig de cauză familiei. „Am depus o cerere de urgentare a comunicării deciziei. După ce o vom primi, vom merge la «Matei Balş» să cerem dosarul lui Toni. Vrem să aflăm adevărul despre moartea lui. Cred că totul a fost o cacealma pentru reuşita afacerii de 19 milioane de euro, cât a costat vaccinarea împotriva virusului”, a mai adăugat fratele lui Toni.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.