Prețul motorinei a coborât sub cel al benzinei pentru prima dată în ultimii ani, după ce în octombrie 2022, dieselul era mai scump cu 1,5 lei/l.

Astfel, şoferii pot achiziţiona benzină standard la un preţ inferior celui de 6,5 lei/l în toate stațiile Lukoil şi Petrom din Capitală, noile preţuri practicate fiind de 6,41-6,44 de lei/l, în cazul Lukoil, şi de 6,4-6,43 de lei/l, în cel al Petrom. Motorină standard mai ieftină de 6,5 lei/l poate fi cumpărată în toate staţiile Lukoil (6,36-6,41 de lei/l) şi Petrom (6,37-6,42) din Capitală, dar şi în 8 staţii OMV.

Principalele explicații ale ieftinirilor sunt stocurile făcute înainte de intrarea în vigoare a embargoului impus importurilor de produse petroliere din Rusia, pe 5 februarie, dar și reducerea cererii în Occident, ca urmare a temerilor privind o încetinire a creșterii economice. Totodată, cererea venită din Ucraina a scăzut, situându-se sub nivelul estimat de exportatorii autohtoni, mai notează profit.ro.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (1)
Avatar comentarii

Arcat 06.05.2023, 10:32

Chiar nu vă este jenă să publicați așa ceva? "Ieftiniri masive" , direct în titlu ?!?!? 14 bani si 9 bani... Nu știți ce înseamnă "masiv"?

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.