„Există întotdeauna un cost”

„Eu, în general, caut să o sun pe mama odată pe zi, dimineaţa sau seara, dacă soţia mea vorbeşte cu ea, în paralel, o întreabă dacă este bine, mă întreabă dacă suntem bine, merge în grădină, ca un om care, la 87 de ani, are anumite preocupări”, a declarat premierul interimar Ilie Bolojan, la DigiFM, despre mama sa.

Ilie Bolojan a admis că mama sa urmărește emisiunile de la televizor. Întrebat cum privește aceasta actuala criză politică, premierul interimar a explicat impactul pe care expunerea publică îl are asupra celor dragi:

„Când copilul tău este subiect de discuție în fiecare seară, pe drept sau pe nedrept, nu îți creează o senzație de confort. Aceasta este realitatea, iar familia ta are uneori de suferit atunci când ocupi o funcție publică, pentru că vede cum ești tratat; există întotdeauna un cost”.

Premierul interimar a recunoscut, potrivit News.ro, că mama sa l-a îndemnat în repetate rânduri să revină acasă, însă a subliniat că aceasta îi rămâne un sprijin necondiționat: „Mi-a spus asta de mai multe ori. Totuși, mama mă susține în general; chiar dacă nu mai sunt un copil, pentru ea tot copil rămân”.

Mama lui Ilie Bolojan, către fiul ei premier: „Ai crescut dintr-un pământ puternic! Fă ce știi că trebuie făcut!”

Mama prim-ministrului Ilie Bolojan locuiește în casa pe care a gospodărit-o alături de soțul ei, în satul Birtin, comuna Vadu Crișului, la 60 de kilometri de Oradea. Se bucură de oaspeți, fie ei și jurnaliști. Are 87 de ani, împliniți pe 7 februarie.

Reportajul exclusiv cu mama lui Ilie Bolojan, publicat de Maria Andrieș (senior reporter) și Eli Driu (fotoreporter) în Libertatea, a fost, de departe, cel mai citit articol din online-ul românesc, pe 12 martie 2026, cu peste 210.000 de utilizatori unici și peste 350.000 de afișări în numai 24 de ore.

Premierul Ilie Bolojan a declarat duminică, 15 martie, la Digi24, că mama lui, Floarea Bolojan, nu i-a spus că a vorbit cu Libertatea, dar a precizat că nu se poate supăra „pentru că a tras din greu ca să trimită doi băieți la facultate”, deși „erau niște oameni simpli de la țară”.


Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.