Intelopul botoșănean este închis la Penitenciarul Aiud, unde își ispășește cei 25 de ani de închisoare ca urmare a celor condamnări primite în România și în Spania. Ioan Clămparu și-a recunoscut oficial relația cu Loredana Carmen Drobotă, concubina lui din Mehedinți cu care are doi copii rezultați în urma poveștii de dragoste.

Abia în primăvara lui 2016, Clămparu a avut prima întâlnire în camera intimă a Penitenciarului Iași, după cinci ani de abstinență, după cum a recunoscut chiar Loredana Drobotă.

După ce a fost transferat la Penitenciarul Aiud, Ioan Clămparu a fost programat pe 4 ianuarie 2017 la camera intimă, fiind primul dintr-o listă de trei deținuți. Interlopul poreclit „Cap de porc” a înghețat de frig deoarece „colivia dragostei” nu fusese încălzită în perioada Revelionului, scrie Monitorul de Botoșani.

Ioan Clămparu a înghețat de frig în camera intimă a Penitenciarului Aiud, alături de concubina sa

Angajații penitenciarului au pus un calorifer care nu a putut încălzi suficient camera intimă, așa că întâlnirea a fost un eșec.

Nemulțumit de condițiile asigurare, Ioan Clămparu a cerut o audiență la directorul Penitenciarului Aiud care nu i-a fost luată în considerare. Pe 10 ianuarie, a fost primit de conducerea unității de detenție care i-a respins, însă, plângerea.

Pacienții unui spital din Prahova, pe cale să fie externați forțat: „96% sunt imobilizați, mulți dintre ei nu au casă sau familie”
Recomandări
Pacienții unui spital din Prahova, pe cale să fie externați forțat: „96% sunt imobilizați, mulți dintre ei nu au casă sau familie”


Cum arată “camera intimă” în care s-ar fi iubit Pelinel cu Cristi Borcea! | FOTO


Interlopul considerat cel mai periculos infractor român a solicitat o audiență la judecătorul delegat de la penitenciar cqare i-a spus că aspectele menționate în plângere nu țin de competența sa. Prin urmare, Clămparu a solicitat o nouă audiență la directorul Penitenciarului, iar două săptămâni mai târziu l-a abordat din nou pe judecătorul delegat. În cele din urmă, Ioan Clămparu a fost plângere în instanță.

La procesul desfășurat la Judecătoria Aiud, reprezentanții Penitenciarului au precizat, în instanță, că Ioan Clămparu trebuia să apese butonul de panică în cazul în care era nemulțumit. Cum bărbatul nu a făcut acest lucru, aceștia au considerat că are condiții bune în camera intimă, notează sursa citată.

Judecătorii i-au audiat însă şi pe ceilalţi doi deţinuţi care au beneficiat de vizită intimă în aceeaşi zi. Ambii au declarat că a fost destul de frig, așa că magistrații i-au dat câștig de cauză lui Ioan Clămparu.

Astfel, instanța a obligat Penitenciarul Aiud să îi acorde lui Ioan Clămparu o nouă vizită intimă.

„Instanţa obligă Administraţia Penitenciarului Aiud ca în termen de 60 de zile de la comunicarea prezentei sentinţe, independent de îndeplinirea condiţiilor (…) şi independent de numărul de vizite intime avute de condamnat de la data de 4 ianuarie 2017 la zi, să acorde condamnatului dreptul de a beneficia de o vizită intimă în compensarea celei programate pentru data de 4 ianuarie 2017”, se arată în decizia instanţei.

Cum poate România să devină interesantă strategic și financiar pentru Japonia
Recomandări
Cum poate România să devină interesantă strategic și financiar pentru Japonia

În septembrie 2017, Ioan Clămparu a fost condamnat la 25 de ani de închisoare. Ioan Clămparu, poreclit „Cap de porc”, căutat ani de zile de autorităţile din mai multe ţări, a fost condamnat de Tribunalul Alba la 25 de ani de închisoare şi obligat să plătească daune de 50.000 de lei. Magistraţii din Alba au contopit trei pedepse definitive aplicate bărbatului în România, Spania şi Italia.


Citește și Ce scrie o publicație din Costa Rica despre Elena Udrea și Alina Bica


 


Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.