Marcel Ciolacu a organizat, luni, pe Facebook, un sondaj, pentru a afla ce părere au oamenii despre Florin Cîțu și Klaus Iohannis.

„Au participat la un congres cu 5000 de oameni în plină pandemie și ne-au lămurit că nu sunt precauți – ci foarte proști. Vă întreb, însă, ce credeți: Iohannis și Cîțu sunt doar ipocriți sau și iresponsabili? Ori ambele?”, a scris președintele PSD pe Facebook.

Ciolacu a criticat dur modul în care liberalii au gestionat pandemia și că nu au găsit soluții pentru a evita valul 4.

„Au refuzat să salveze vieți apelând la spitale ridicate de PSD ori că n-au putut – deci incompetență cruntă, ori că n-au vrut – adică iresponsabilitate criminală! Anul trecut, spitalele modulare COVID din Pipera și de la Lețcani-Iași nu erau bune, fiindcă erau ridicate de administrații PSD! Așa că le-au sabotat cât au putut, le-au găsit tot felul de neajunsuri, deși unitățile au funcționat și au tratat sute de pacienți. Apoi, au preluat puterea și le-au abandonat cu totul, decretând că au învins pandemia”, a mai notat social-democratul.

Mesajul lui Marcel Ciolacu vine cu câteva ore înaintea consultărilor de la Cotroceni, care vor începe la ora 12.00.

Întrebat dacă ar susține un guvern minoritar PNL care să nu fie condus de Florin Cîțu, Marcel Ciolacu a răspuns: „Este exclusă această variantă”. „Dacă avem o majoritate, revenim la guvernare”, a mai spus acesta, potrivit Digi24.

Vasile Dîncu a declarat că social-democrații vor lua luni dimineață o decizie cu privire la consultările cu președintele Klaus Iohannis, însă, cel mai probabil, nu vor merge la Cotroceni cu o propunere de prim-ministru.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.