”România a fost foarte aproape de black-out de două ori în acest an, o dată la începutul anului, în iarnă, şi a doua oară zilele trecute, când au fost oprite atât Unitatea 1 de la Cernavodă, cât şi centrala de la Brazi”, a spus Neel, în cadrul unei conferințe de profil.

Cauza o constituie lipsa capacităților de producție a energiei electrice.

România a importat la maximum energie electrică din Ungaria săptămâna trecută, iar recent prețul energiei a ajuns la peste 750 de lei pe fiecare MWh, dublu față de celelalte țări din regiune.

România vrea să acorde subvenții de 10 miliarde de lei Complexului Energetic Oltenia, argumentând în fața Comisiei Europene că, în caz contrar, compania ar intra în faliment.

Or, compania este vitală pentru ca România să nu aibă probleme în alimentarea cu energie. Complexul Energetic Oltenia produce o treime din totalul României.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații