Plahotniuc și Țuțu au cerut amânarea audierilor

Cei doi au fost escortaţi de mai multe maşini, fiind înconjuraţi de ofiţeri înarmaţi din cadrul Unităţii Speciale de Combatere a Terorismului şi de poliţişti din cadrul Direcţiei pentru Combaterea Criminalităţii Organizate din Grecia

Potrivit avocatului Vassilis Spyrou, oligarhul și asociatul său au solicitat amânarea audierilor, deoarece au nevoie de mai mult timp pentru a-şi pregăti apărarea.

Ulterior, Vladimir Plahotniuc şi Constantin Ţuţu au fost duşi la penitenciarul Korydallos, cel mai mare din Grecia. Plahotniuc şi Ţuţu au primit în Grecia mandate de arestare pentru 40 de zile.

Explicațiile MAI privind documentele false românești

Vladimir Plahotniuc şi Constantin Ţuţu au fost arestați pe 22 iulie, pe aeroportul din Atena, în timp ce se pregăteau să plece la Dubai, în baza unei notificări Interpol cerute de Republica Moldova.

Poliţia elenă a găsit aproximativ 20 de documente de identitate false, emise de mai multe ţări pentru Vladimir Plahotniuc, inclusiv de România. Poliţiştii greci au cerut clarificări României, iar Ministerul de Interne de la Bucureşti a confirmat vineri că cinci documente sunt false, în timp ce doar unul este autentic.

Verificările au arătat că acestea prezintă „suprascriere mecanică în scopul denaturării identităţii titularului”, iar MAI anunţă că a fost deschis un dosar penal. Un paşaport, care a fost emis înaintea impunerii de restricţii oligarhului moldovean, este singurul document real dintre cele prezentate, notează news.ro.

Rep. Moldova și Rusia „se bat” pentru extrădarea lui Plahotniuc

Între timp, Republica Moldova a cerut extrădarea lui Vladimir Plahotniuc. Rusia a formulat o cerere similară, care este contestată de o parte a opiniei publice, existând suspiciuni că Moscova ar intenționa să-l folosească în scopuri electorale în contextul alegerilor parlamentare din Republica Moldova.

Vladimir Plahotniuc a fugit din Republica Moldova în iunie 2019, atunci când partidul său a pierdut puterea. Câteva luni mai târziu pe numele lui a fost emis un mandat de arestare pentru dispariția a peste 1 miliard de dolari din trei bănci moldovenește în perioada 2013-2015.

Constantin Ţuţu, la rândul său, este un apropiat al lui Vlad Plahotniuc şi este învinuit în două dosare penale: pentru huliganism într-un dosar de omor, respectiv trafic de influenţă, îmbogăţire ilicită şi fals în declaraţiile de avere.

Oligarhul Ilan Șor, condamnat la 15 ani de închisoare pentru rolul avut în „Furtul miliardului”, a fugit de asemenea din Republica Moldova și se ascunde de câțiva ani la Moscova, de unde încearcă să influențeze scena politică de la Chișinău.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.