„Până la acest moment au demarat acțiuni de vaccinare cu echipe mobile și centre mobile de vaccinare 1.792 de localități rural din cele 2.862 de comune ceea ce înseamnă circa 62,6% din comunele de la nivel național”, a precizat coordonatorul campaniei de vaccinare.

Datele reprezintă o creștere de peste 500 de comune, față de ziua de 1 iulie, când Valeriu Gheorghiță anunța, în conferința de presă, că au fost echipe mobile în 1.283 de comune.

Tot în creștere este și numărul de echipe mobile care vaccinează, de la 642, anunțate pe 1 iulie, la 871 de echipe acum.

„Aceste acțiuni de vaccinare au fost organizate prin sprijinul echipelor mobile, au fost constituite circa 871 de echipe mobile și au fost vaccinate în total peste 91.225 de persoane până la acest moment”, a precizat medicul militar.

Conceptul „Orașul vaccinează satul” a fost demarat la finalul lunii mai cu scopul de a crește rata de vaccinare în mediul rural. Prin intermediul lui, cel puțin o zi pe săptămână, medicii din urban merg în rural pentru a vaccina prin echipe mobile.

Încă 15 centre de vaccinare închise

Ca urmare a cererii scăzute, numărul centrelor de vaccinare închise a ajuns la 117, a anunțat Valeriu Gheorghiță.

„La acest moment 117 centre de vaccinare fixe și-au sistat temporar activitatea. Avem 371 de centre pentru care a fost redus programul de lucru și de asemenea au fost reduse numărul de fluxuri în centrele de vaccinare care au rămas active”, a precizat medicul.

Comparativ, pe 1 iulie erau 102 centre închise, cu 15 mai puțin decât acum, și 364 cu program redus.

„În săptămâna precedentă am reevaluat eficiența  centrelor de vaccinare și la acest moment fac referire la centrele de vaccinare fixe, circa 80% din centre vaccinează mai puțin de 25% din capacitatea de vaccinare alocată fiecărui flux în parte”, a afirmat Gheorghiță privind reducerea cererii de vaccin.

El a arătat că, în perioada următoare va crește numărul de „centre care vor avea activitatea sistată temporar, încât să existe o uniformizare a acoperirii geografice la nivelul fiecărui județ pentru a asigura un acces cât mai bun al persoanelor la vaccinare”.

În ultimele șapte zile, media numărului de persoane vaccinate s-a redus la circa 20.000 pe zi. Numărul total de persoane vaccinate, începând cu 27 decembrie 2020, a ajuns la 4.768.940.

Practic, România nu doar că nu a atins obiectivul de 5 milioane de oameni vaccinați la 1 iunie, fixat de premierul Florin Cîțu și de președintele Klaus Iohannis, dar nu se apropie de el nici după mai bine de o lună.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.