Mohammed bin Salman, prințul Arabiei Saudite, ar fi trimis de pe numărul său personal un mesaj criptat lui Jeff Bezos. Mesajul conţinea un fişier malware care o dată ajuns în telefonul deținătorului Amazon a început să adune date și să le trimită atacatorului, arată surse citate de publicația The Guardian, potrivit Mediafax.

Mohammed bin Salman şi Jeff Bezos au comunicat prin intermediul platformei Whatsapp pe 1 mai 2018, iar prinţul saudit ar fi trimis un fişier audio. O cantitate „uriaşă” de date a fost extrasă din telefonul lui Bezos prin această metodă, însă nu au fost precizate ce fel de informaţii au fost sustrase şi cum au fost folosite ulterior.

Evenimentele care au urmat par a fi în legătură cu compromiterea telefonului patronului Washington Post. Cinci luni mai târziu, Jamal Khashoggi – jurnalist Washington Post şi un critic al guvernului saudit – a fost ucis. Peste alte nouă luni, detalii din viața privată a lui Bezos au apărut în publicaţia americană The National Enquirer.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.