„Astfel de incidente, la o asemenea presiune pe secțiile ATI mai pot să apară, pentru că este un consum fără precedent în istoria României de oxigen”, spune medicul Radu Ţincu. Potrivit acestuia, se consumă cu până la 3-4 ori mai mult oxigen decât în condiții normale.

„Multe spitale au fost nevoite să crească presiunea în stația centrală de oxigen pentru a putea să facă față debitului extrem de ridicat pe care acești pacienți îl necesită. Este, deci, o situație determinată de afluxului de pacienți care au nevoie de oxigen în același timp”, a explicat Țincu, pentru Realitatea PLUS.

„Intervenția trebuie să fie foarte rapidă, mai ales la cei care sunt în ATI, care au fost ventilați și intubați, chiar și în cazul celor cu ventilație non-invazivă, însă în secțiile de Terapie intensivă de obicei există butelii de oxigen tocmai pentru astfel de situații, care cel mai probabil au fost mobilizate în acel moment, până la sosirea echipajelor de intervenție”, a mai spus Radu Ţincu.

Vineri dimineață, instalaţia de oxigen de la spitalul din Târgu Cărbuneşti s-a stricat, iar pacienții dependenți de oxigen au fost conectați la butelii, în timp ce cei în stare gravă de la ATI au fost ventilați manual de cadrele medicale, a anunțat Marcel Iacobescu, prefectul județului. Doi pacienți au murit, însă decesele nu pot fi asociate cu evenimentul, pentru că erau în stare critică și au fost trecuți imediat pe oxigen, conform medicilor citaţi de prefect.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.