MENIU CAUTĂ
17 Dec. 2017 20:43

UPDATE. Robert Glință și Cătălin Ungur, locurile 5, respectiv 7 în finala probei de 50 de metri spate la Campionatele Europene de înot în bazin scurt

Înotătorii români Robert Glință și Cătălin Ungur s-au calificat în semifinalele probei de 50 m spate, duminică, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 metri), care au loc la Copenhaga.

ACTUALIZARE / Robert Glință (23 sec 19) și Cătălin Ungur (23 sec 42) , locurile 5, respectiv 7 în finala probei de 50 de metri spate. Campion european, italianul Simone Sabbioni, cu timpul de 23 sec 05.

Glință a câștigat seria semifinală cu 23 sec 21, iar Ungur a terminat pe locul în seria lui, cu 23 sec 34.

///////////////////////////////////////////////////

În preliminarii, Ungur a câștigat seria, cu timpul de 23 sec 52, iar Robert Glință a fost al treilea în seria lui, cu timpul de 23 sec 59.

Semifinalele încep la ora 18:08, iar finala este programată la 19:28.

Robert Glinţă a cucerit vineri medalia de bronz în proba de 100 m spate. Este prima medalie europeană pentru înotul masculin românesc, după 11 ani. Ultima i-a aparținut lui Răzvan Florea: bronz la Europenele din 2006, Helsinki, în proba de 200 m spate.