Potrivit lui Iegorov, Mukhtarov a murit în urma unei lovituri a Forțelor Aerospațiale Ruse (VKS) asupra unei tabere de militanți din provincia Idlib, pe 8 septembrie. Peste 20 de membri de rang înalt ai unei alte organizații teroriste interzise în Rusia, Jabhat al-Nusra, au fost, de asemenea, uciși.

Potrivit serviciilor speciale ruse și autorităților de anchetă, Katiba Tawhid wal-Jihad a fost implicată în organizarea unui atac terorist în metroul din Sankt Petersburg în 2017, care a ucis 15 persoane și a rănit încă aproximativ 100. Motivul atacului ar fi fost acțiunile militare ale Rusiei în Siria.

Anchetatorii l-au numit pe Sirojiddin Mukhtarov mintea din spatele atacului. Acesta este un originar din Kârgâzstan, dar trăia de mulți ani în Siria. Acolo a fost creat „Katiba Tawhid wal-Jihad”, care și-a stabilit ca scop crearea unui stat mondial Sharia. Gruparea a acceptat cetățeni din Kârgâzstan, Uzbekistan și Tadjikistan, au declarat autoritățile ruse de anchetă.

Rușii anunță că l-au eliminat pe liderul terorist care a organizat atentatul de la St. Petersburg, din 2017, care a ucis 15 oameni
Sirojiddin Mukhtarov

Potrivit acestora, atacatorul sinucigaș Akbarjon Jalilov, care a detonat o bombă în metroul din Sankt Petersburg, era membru al Katiba Tawhid wal-Jihad. Inculpații din dosar, care l-ar fi ajutat ​​pe Jalilov să pregătească un atac terorist, au fost de asemenea numiți ca participanți la acesta. Toți (11 persoane) au pledat nevinovați și au declarat că au depus mărturie sub tortură. Cu toate acestea, li s-au dat pedepse de la 19 ani până la închisoare pe viață.

La câteva săptămâni după explozia din metroul din Sankt Petersburg, au apărut informații potrivit cărora grupul Katiba al-Imam Shamil, presupus asociat cu Al-Qaeda, și- a revendicat responsabilitatea pentru atentat. În același timp, această organizație nu a fost menționată la ședințele de judecată.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (2)
Avatar comentarii

Jumbo 11.09.2022, 11:03

Așteptăm ca forțele aerospațial ruse sa i aprindă țigara și trădătorului vânzător de tara zelenski, agentul CIA care a băgat ucraina în război împotriva fratilor lor

Avatar comentarii

ivryernest 11.09.2022, 21:39

În momentul de față, indiferent cine este lider : lider al unui grup muzical, al unui partid, lider terorist... Dacă mediile românești ar ști că traducerea cuvântului "leader" este în italiană "duce" (de exemplu — Mussolini)i, iar în germană "führer" (de exemplu — Hitler), oare l-ar mai folosi toată ziua bună ziua ?

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.