Propunerea privind retragerea proiectului a venit din partea consilierului PNL Răzvan Socolovici, în calitate de coiniţiator. „Vom reveni cu el în momentul în care vom avea toate demersurile necesare pentru a fi votat de către toţi membrii Consiliului General”, a spus el.

Proiectul prin care s-a propus schimbarea denumirii celor două cunoscute străzi din București, inclusiv a bulevardului Primăverii, unde a locuit fostul dictator Nicolae Ceaușescu până în decembrie 1989, a fost semnat de consilierii PNL Cătălin Deaconescu şi Răzvan Socolovici, precum şi de consilierii USR Nicorel Nicorescu şi Sanda Hristudor.

Iniţiatorii au susținut că astfel se va realiza o „despărţire de comunism”, iar acest lucru se face inclusiv prin „eliminarea simbolurilor pe care regimul comunist şi-a întemeiat existenţa”.

„Un astfel de simbol este cartierul Primăverii, devenit imediat după instaurarea comunismului o adevărată fortăreață în care nomenclaturiștii regimului s-au baricadat împreună cu familiile lor”, au spus inițiatorii.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (2)
Avatar comentarii

ivryernest 28.12.2022, 14:47

Sunt atât de ridicole aceste schimbări de nume ! E vorba evident de foste reședințe ale Ceaușeștilor, dar ce vină au denumirile astea frumoase ? "Bulevardul Primăverii" — ce imagine minunată ! "Strada Herăstrău" — o denumire cum nu se poate mai potrivită. Țara arde, și baba se cheaptănă...

Avatar comentarii

cobra 29.12.2022, 12:55

Vasile1900   •  17.12.2022, 06:50

Cabinetul individual de expert contabil (profesie liberală) nu este firma ,este PFA și nu depune bilanț,depune declarație unica de venituri la ANAF ,dar nu este publica.

Cat de *** sunt acesti vremelnici! Ce bine aduce aceasta schimbare de nume si cui? Oare cei care nu au trait in comunist stiu de ce strazile (cartierele) respective poarta numele Primaverii si Herastrau???? Acesti idivizi cred ca locuitorii acestor zone se vor muta si vin alti nomenclaturisti din zilele noastre? *** TREBUIESC imediat marginalizate!!!!

Acest comentariu a fost moderat pentru: limbaj vulgar sau jignitor

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.