Ştefania a şi pierdut şirul intervenţiilor de dilatare a esofagului, pe care boala ei le impune. Periodic, bunica Niculina îşi ia nepoţica de mână şi se prezintă la Spitalul Marie Curie din Capitală, unde doctorii se luptă de fiecare dată să-i mai “smulgă” esofagului măcar câţiva milimetri, dilatându-l. Iar fiecare procedură implică anestezie generală, dar şi cheltuieli cu instrumentarul medical, de care spitalul nu dispune mereu.
“Din păcate, esofagul ei refuză să se dilate mai mult de 4-5 milimetri. Din acest motiv, Ştefania nu poate înghiţi mâncare solidă. Totul trebuie pasat sau strecurat, iar alimentul de bază este laptele Nutren Junior din care a ajuns să consume 19-20 de cutii lunar. Iar fiecare cutie costă cam 55 de lei”, ne-a scris bunica, cu moralul secătuit de lupta zilnică pentru procurarea celor necesare pentru Ştefania.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.