Gălățenii ar putea ieși mai devreme la pensie dacă orașul va fi inclus pe lista zonelor cu poluare remanentă. Senatorul liberal George Stângă a anunţat, luni, că persoanele care au locuit timp de 30 de ani în municipiul Galaţi şi în zona limitrofă a oraşului, pe o rază de opt kilometri, ar putea ieşi la pensie mai devreme cu doi ani, odată cu includerea municipiului Galaţi pe lista zonelor cu poluare remanentă.
Senatorul a spus că a depus în acest sens un amendament la legea sistemului unitar de pensii, care a primit aviz favorabil în Comisia de mediu de la Senat, el exprimându-şi speranţa că până la sfârşitul anului amendamentul va fi adoptat.
„Am avut în dezbatere, la comisia de mediu, o propunere de modificare a legii 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, şi anume persoanele care au locuit cel puţin 30 de ani în municipiul Galaţi sau pe o rază de opt kilometri în jurul municipiului Galaţi, vor avea posibilitatea, dacă acest act normativ va fi adoptat în plenul celor două camere, să se pensioneze cu doi ani mai devreme fără a li se scădea cuatumul pensiei. Am reuşit să obţin aviz favorabil la amendamentul pe care l-am depus în cadrul comisiei de mediu, astfel încât oraşul nostru să fie inclus pe lista zonelor afectate de poluare remanentă”, a explicat senatorul.
El a spus că a adus o serie de argumente privind poluarea produsă de-a lungul timpului în zona municipiului Galaţi.
„Am avut câteva argumente destul de puternice. În anul 2011, conform unui studiu realizat la nivel naţional, oraşul Galaţi era pe primul loc în topul celor mai poluate oraşe din România. De asemenea, în perioada 2007-2008, instalaţiile de la ArcelorMittal au evacuat în atmosferă aproximativ 15 tone de praf zilnic. Cea mai poluantă secţie a combinatului a fost uzina cocsochimică care momentan este închisă, dar faptul că în perioada în care a funcţionat la parametrii maximi a poluat foarte mult oraşul nostru, stau ca şi argument amenzile aplicate de reprezentanţii Gărzii de Mediu Galaţi şi conform unei statistici doar în primele şase luni ale anului 2008 amenzile cumulate au fost în valoare de trei miliarde de lei vechi”, a mai spus Stângă.
Senatorul şi-a exprimat speranţa ca până la sfârşitul anului amendamentul său să fie adoptat în Parlament.

Citește și: VIDEO REPORTAJ| Condiții de neimaginat pentru elevii unei școli din Vaslui. „Împart” cu șoarecii cornul de la Guvern și aleargă prin curte ca să se „dezmorțească” de frig

VIDEO Momente șocante după golul Ungariei. Jurnalistă luată cu fulgi cu tot, imaginile zilei la EURO
PARTENERI - GSP.RO
VIDEO Momente șocante după golul Ungariei. Jurnalistă luată cu fulgi cu tot, imaginile zilei la EURO
BOMBĂ! Cu cine a fost surprinsă Anamaria Prodan după vestea divorțului. Ce au făcut împreună
Playtech.ro
BOMBĂ! Cu cine a fost surprinsă Anamaria Prodan după vestea divorțului. Ce au făcut împreună
A murit pilotul Adrian Cernea, fost campion național la off-road. Mașina lui a fost luată de apele unui pârâu, la concursul Dacii Liberi
Observatornews.ro
A murit pilotul Adrian Cernea, fost campion național la off-road. Mașina lui a fost luată de apele unui pârâu, la concursul Dacii Liberi
Horoscop 20 iunie 2021. Fecioarele trebuie să fie deschise la ceea ce au de spus partenerii de cuplu
HOROSCOP
Horoscop 20 iunie 2021. Fecioarele trebuie să fie deschise la ceea ce au de spus partenerii de cuplu
Un polițist din Botoșani a dus cu mașina poliției un șofer care nu avea cash la el să scoată bani de la bancomat pentru șpagă
Știrileprotv.ro
Un polițist din Botoșani a dus cu mașina poliției un șofer care nu avea cash la el să scoată bani de la bancomat pentru șpagă
VIDEO | Moment ULUITOR în direct. Vedeta TV n-a realizat că nu poartă lenjerie intimă
Telekomsport
VIDEO | Moment ULUITOR în direct. Vedeta TV n-a realizat că nu poartă lenjerie intimă
Sărbătorește încrederea în tine și respectul pentru mediu cu noua colecție sustenabilă de costume de baie H&M (PUBLICITATE)
PUBLICITATE
Sărbătorește încrederea în tine și respectul pentru mediu cu noua colecție sustenabilă de costume de baie H&M (PUBLICITATE)