Aproximativ 50 de persoane au participat la manifestație, iar autoritățile au anunțat că nu au făcut nicio arestare. Incidentul a avut loc în fața primăriei din Anaheim. Mai mulți susținători ai miliardarului au fost așteptați acolo de opozanți ai acestuia. Unul dintre aceștia a început să atace la întâmplare cu spray cu piper. Cinci oameni, dintre care două fetițe de opt și 11 ani, au fost afectate. Atacatorul a reușit să fugă de la fața locului, iar acum este căutat de autorități.

Incidentul a avut loc înainte de o şedinţă a Consiliului Local, la care urma să fie discutată o propunere de rezoluţie care să condamne discursurile lui Trump ce provoacă diviziuni.

Potrivit textului, declaraţiile omului de afaceri – care au ofensat imigranţii mexicani, musulmani şi alte grupuri etnice şi religioase – contravin principiilor constituţionale şi nu reflectă “principiile de bază  privind acceptarea şi bunătatea”.

Citește și: Alegeri SUA | Victorii majore pentru Donald Trump și Hillary Clinton

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.