„Nu ne-am gândit la ce ar putea păți. E acelaşi lucru ca şi când nu porţi mască, până la urmă. O astfel de recomandare e o chestiune de bun-simț. O să ne gândim și la sancțiuni dacă e nevoie”, a spus Rafila, potrivit G4Media, într-o conferință de presă organizată la sediul Guvernului.

Ministrul sănătății a precizat, de asemenea, că nu există niciun fel de impunere a utilizării unor măști scumpe, referind-se la măștile FFP2.

„Masca pe care o port eu e masca medicală cu trei straturi. Nu se impune nici un fel de mască. E doar vorba de trecerea de la măștile textile, cu o protecție foarte mică, către uniformizarea utilizării măștii medicinale. Nu e vorba de o restricție, e vorba de o mai bună protecție. De asemenea, cine vrea să poarte mască cu filtru de protecție mai bun, o face face”, a completat Rafila.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.