Budapesta, magnetul turistic al Ungariei: 6 milioane de turiști străini

Potrivit datelor oficiale ungare, Budapesta a primit anul trecut 6 milioane de turiști internaționali, adică aproape 70% din totalul vizitatorilor străini care au ajuns în Ungaria (8,7 milioane). 

Capitala Ungariei este una dintre cele mai populare destinații de city-break din Europa Centrală.

Prin comparație, întreaga Românie a fost vizitată de 2,4 milioane de turiști străini, de aproape trei ori mai puțini decât Budapesta singură.

Lacul Balaton atrage turiști prin diversitate: recreere, wellness și turism balnear

Lacul Balaton este cel mai mare lac din Europa Centrală, având aproximativ 600 km². 

Prețurile pentru vacanțele de vară pe malul lacului Balaton cresc, dar cererea rămâne ridicată.

Deși Ungaria nu are ieșire la mare, Balaton este văzut ca „marea internă a țării”, oferind atât posibilități de recreere, cât și de tratament.

„Marea” Ungariei, Lacul Balaton, atrage mai mulți turiști decât litoralul românesc
Imagine din Szantod,, de pe malul lacului Balaton. Foto: Profimedia

În jurul lacului se află stațiuni populare precum:

  • Siófok
  • Balatonfüred
  • Hévíz
  • Zalakaros
  • Hajdúszoboszló

Acestea au o puternică componentă balneară, ceea ce atrage turiști în toate sezoanele, nu doar vara.

Litoralul românesc a atras doar 1,75 milioane de turiști

Potrivit INS, județul Constanța a avut în 2025 – 1,75 milioane de turiști, inclusiv români și străini.

Cifra este semnificativ mai mică decât numărul vizitatorilor de la Balaton, care a atras cu peste un milion mai mult.

IndicatorUngaria (2024)România (2024)
Turiști străini8,7 milioane2,4 milioane
Turiști în total (străini + locali)18 milioane14 milioane
Turiști în Budapesta6 milioane
Turiști în București334.000
Turiști pe litoralul românesc (Constanța)1,75 milioane (2025)
Turiști la Lacul Balatonpeste 3 milioane

România are mai multe tipuri de turism, dar Ungaria atrage mai mulți străini

România are o diversitate geografică și turistică mai mare: munți, mare, Delta Dunării, stațiuni balneare, orașe istorice.

„Păcat că pe partea de turism nu facem și noi ceva la nivel de stat. Turismul ar fi putut aduce mulți bani. O campanie nu s-a făcut să transmitem că suntem în Schengenul terestru, ca să atragem și noi străini la rândul nostru, cum bulgarii fac.”, a subliniat anterior conslutantul Traian Bădulescu.

„Marea” Ungariei, Lacul Balaton, atrage mai mulți turiști decât litoralul românesc
Orașul Keszthely, lacul Balaton, Ungaria -Foto: Ioana Ion/Libertatea

Totuși, Ungaria, cu o suprafață pe jumătatea României, reușește să atragă mai mulți turiști străini, datorită:

  • promovării mai bune la nivel internațional,
  • infrastructurii turistice mai dezvoltate,
  • accentului pe turismul urban și balnear.

România are un potențial uriaș, dar rămâne în urmă din cauza lipsei de promovare externă, a infrastructurii deficitare și a managementului necoordonat la nivel regional.

În schimb, Ungaria capitalizează foarte bine pe două produse turistice majore: Budapesta și Balaton, dezvoltate și promovate strategic, ceea ce face diferența în atragerea turiștilor internaționali.

Vezi subiectele la matematică de la Bac 2026 și subiectele la istorie de la Bacalaureat!

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.