Fotbal Libertatea > Sport > Fotbal > Bucurie de nedescris în vestiarul naționalei de fotbal a Maltei, după victoria cu Feroe. Maltezii și-au făcut poză cu clasamentul | VIDEO

Naționala de fotbal a Maltei a debutat cu o victorie în preliminariile Euro 2020, scor 2-1, sâmbătă, pe teren propriu, împotriva selecţionatei Insulelor Feroe.

Maltezii au cântat de bucurie în vestiar melodia Sweet Caroline. Sunt pe locul 1 în grupa F, cu trei puncte, la egalitate cu Spania și Suedia.

Maltezii și-au făcut poză cu clasamentul înaintea ultimului meci din grupă, Spania – Norvegia 2-1.

Golurile partidei Malta – Feroe au fost marcate de Nwoko (13) şi Borg (77 – penalti), respectiv Thomsen, în minutul 90+8. În minutul 64, feroezul Hendriksson a ratat un penalty.

Maltezii au evoluat cu un jucător mai puţin din minutul 62, după eliminarea lui Agius.

Rezultate înregistrate în prima etapă a grupei F: Suedia – România 2-1, Spania – Norvegia 2-1.

Clasament: 1. Spania 3p (2-1), 2. Suedia 3p (2-1), 3. Malta 3p (2-1), 4. Norvegia 0p (1-2), 5. România 0p (1-2), 6. Feroe 0p (1-2).

Meciuri rămase de disputat:

26 martie 2019: Malta – Spania, Norvegia – Suedia, România – Feroe (ora 21:45, Pro TV)

7 iunie 2019: Feroe – Spania, Norvegia – România, Suedia – Malta (ora 21:45)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)

5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)

Profilerul Poliţiei Române despre cazul băieţului de 11 ani, violat şi găsit mort, în 2004, pe câmpul de lângă Ciolpani
Recomandări

12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)

15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

La EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.