COȘMAR pentru Marseille! Echipa lui Marcelo Bielsa a pierdut două puncte în ultimul minut!
Fotbal Libertatea > Sport > Fotbal

De Petre Dobrescu, . Ultimul update Sâmbătă, 14 februarie 2015, 00:26

Olympique Marseille a terminat la egalitate cu Reims, 2-2, în prologul etapei a 25-a din Ligue 1, și a ratat ocazia de a trece pe primul loc în clasament. Marseille pierde puncte pe ”Stade Velodrome” pentru prima oară din etapa a doua, după 11 victorii consecutive.

Oaspeții au început mai bine partida și au condus cu la pauză 1-0, după golul înscris de Preville, în minutul 6. În minutul 36, Agassa i-a centrat perfect lui Ayew, dar ghanezul a trimis puțin pe lângă poartă.

Payet a egalat, în minutul 58 și, zece minute mai târziu, Andre Ayew a adus pe Marseille în avantaj, 2-1.

În minutul 71, a avut loc faza meciului. După un corner, Oniangue a șutat în portarul gazdelor, Mandanda, din 6 metri. Mingea a ricoșat la Charbonnier, care a șutat în forță, din marginea careului mic, în bara transversală.

Gazdele se pregăteau să sărbătorească preluarea fotoliului de lider, când David N`Gog, în minutul 90, a făcut liniște pe ”Velodrome”. Scor final 2-2 și Marseille pierde două puncte uriașe în bătălia pentru titlu.

Olympique Marseille: Mandanda – Dja Djedje, Fanni, Morel, Mendy – Romaon (46 Ocampos), Imbula – Thauvin (76 Tuiloma), Payet (82 Aloe), Ayew – Gignac

Antrenor: Marcelo Bielsa

Reims: Agassa – Mandi, Tacalfred, Conte, Signorino – Diego (76 N’Gog), Devaux, Charbonnier, Oniangue, Fortes – De Preville (56 Moukandjo)

Antrenor: Jean-Luc Vasseur