Fotbal Libertatea > Sport > Fotbal

Cupa Germaniei 2019. Borussia Dortmund, aut! Werder Bremen a învins după loviturile de departajare. Bayern, calificare în prelungiri

De Petre Dobrescu, . Ultimul update Joi, 07 februarie 2019, 14:19

Echipa Borussia Dortmund, liderul la zi din Bundesliga, a fost eliminată în optimile din Cupa Germaniei 2019 la fotbal, fiind învinsă pe teren propriu, cu 4-2 la loviturile de departajare, de formaţia Werder Bremen, la capătul unui meci plin de suspans, disputat marţi seara.

Werder a deschis rapid scorul pe Westfalenstadion prin atacantul kosovar Milot Rashica (min.5), însă căpitanul lui Dortmund, Marco Reus, a restabilit egalitatea în finalul primei reprize, din lovitură liberă (min.45+3). După o repriză secundă fără gol, jocul a intrat în prelungiri, iar Borussia a trecut în avantaj graţie golului marcat de americanul Christian Pulisic (min.105). Bucuria gazdelor a durat însă doar trei minute, peruanul Claudio Pizarro, intrat în joc înainte de finalul timpului regulamentar de joc, marcând al doilea gol al echipei din Bremen.

Borussia Dortmund a preluat din nou conducerea, în minutul 113, prin reuşita marocanului Achraf Hakimi, înainte ca oaspeţii să egaleze din nou, prin Martin Harnik (min.119). Soarta calificării s-a decis la loteria penalty-urilor, unde Werder Bremen s-a impus cu 4-2, după ce doi jucători de la Dortmund, Maximilian Philipp şi Paco Alcacer, au ratat loviturile lor.

Un altă eliminare neaşteptată a fost cea a lui Bayer Leverkusen, care s-a înclinat la limită în faţa formaţiei de divizie secundă Heidenheim (1-2). Aceeaşi soartă a avut şi formaţia de primă ligă FC Nurnberg, învinsă de SV Hamburg (0-1), formaţie aflată acum în eşalonul secund al fotbalului german.

Rezultate:
Marţi
Heidenheim (D2) – Bayer Leverkusen 2-1
Hamburg SV (D2) – FC Nurnberg 1-0
Borussia Dortmund – Werder Bremen 2-4 la loviturile de departajare (3-3 după prelungiri)
MSV Duisburg (D2) – SC Paderborn (D2) 1-3

Miercuri
Holstein Kiel (D2) – FC Augsburg 0-1
RB Leipzig – VfL Wolfsburg 1-0
Hertha Berlin – Bayern Munchen 2-3 după prelungiri
Schalke 04 – Fortuna Dusseldorf 4-1

Germania, etapa a 20-a. Maxim, surclasat la Augsburg. Bayern, umilită la Leverkusen, Dortmund – remiză la Frankfurt

Gina Pistol i-a ruinat cariera unei vedete în doar 7 luni de relație: „Ce face cu ea? E mai mare ca el! Îi mănâncă toți banii”