„Mi-aș dori să ajut Astra să se califice mai departe în Liga Europa. Sper ca și Steaua să facă același lucru. Și sper ca AS Roma să vină cu echipa a doua și să câștigăm pentru a merge mai departe. Roma e o echipă bună, în tur s-a văzut că nu ne-a dat nicio șansă”, a spus jucătorul care după pauza competițională din iarnă va evolua la Steaua.

Alibec susține că va fi „foarte ciudat” dacă va juca împotriva Stelei în meciul din 11 decembrie, din cadrul etapei a 20-a a Ligii I, pentru că la scurt timp se va alătura lotului condus de Laurențiu Reghecampf. „Nu știu dacă voi juca împotriva Stelei, voi vorbi cu Șumudică. E foarte ciudat… nu știu, probabil o să joc, trebuie să îmi duc contractul cu Astra până la capăt și să fiu profesionist. Nu prea sunt eu cu presiunea. Mă voi duce la Steaua, îmi voi face treaba acolo și vom vedea ce va fi. Gnohere este un jucător foarte bun, cred că este de nivelul Stelei la ora actuală. Vom vedea dacă va veni de la Dinamo la Steaua”, afirmat Alibec.

Desemnat cel mai bun jucător din Liga I, atacantul spune că meritele pentru acest premiu aparțin antrenorului și colegilor săi. „Mă bucur pentru ceea ce am realizat în acest an și sper să continui așa. Meritul pentru acest premiu este împărțit, 50 la sută al lui Marius Șumudică și 50 la sută al colegilor de echipă. Antrenorul a avut încredere în mine și m-a lăsat să îi demonstrez că pot juca titular”, a precizat Denis Alibec.

În cadrul aceleiași gale, Marius Șumudică, tehnician care a câștigat titlul cu Astra Giurgiu în sezonul trecut, a fost declarat antrenorul anului. Pentru al doilea an consecutiv, centralul Ovidiu Hațegan a primit premiul pentru cel mai bun arbitru.

Alte premii acordate la ediția 2016 a Galei Fotbalului Românesc:

15281934_10154806680303000_1099956455_nIcon photoVEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 4

Portarul anului 2016: Florin Niță (Steaua)

Fundașul anului 2016: Gabriel Tamaș (Steaua)

Mijlocașul anului 2016: Nicolae Stanciu (Steaua / Anderlecht)

Atacantul anului 2016: Denis Alibec (Astra Giurgiu)

Conducătorul de club al anului 2016: Dănuț Coman (Astra Giurgiu)

Investitorul anului 2016: Gigi Becali (Steaua)

Revelația anului 2016: Răzvan Marin (Viitorul Constanța)

Stranierul anului 2016: Filipe Teixeira (Astra Giurgiu)

Impresarul anului 2016: Anamaria Prodan Reghecampf

Jucătorul cu cea mai spectaculoasă ascensiune: Azdren Llullaku (Gaz Metan Mediaș)

Antrenorul cu cea mai spectaculoasă ascensiune: Dan Alexa (ASA Tîrgu Mureș)

Premiu pentru întreaga activitate: Mircea Dridea

Premiu pentru întreaga activitate: Ciprian Marica

Premiu pentru întreaga activitate: Daniel Pancu

Echipa anului 2016: CSM București (handbal feminin)

Premiu pentru dezvoltarea sportului: Victor Hănescu.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.