CSMB a făcut un meci modest în fața celei mai slabe echipe din grupă, ratând nepermis de mult și făcând numeroase greșeli.

După un început echilibrat, cu ratări de ambele părți, echipa daneză s-a desprins pe tabelă la 5-3 (15), iar apoi a fost echipa aflată la conducere până în ultimul minut al reprizei, când CSM a reușit să treacă în avantaj, cu 10-9, scor înregistrat la pauză.

Campioana României a condus o singură dată la două goluri, 11-9 (32). Gazdele au marcat trei goluri la rând și scorul a devenit 12-11 (34). Echipa antrenată de danezul Jacob Vestergaard (CSMB) nu a reușit să se regăsească și diferența de pe tabelă a crescut în favoarea echipei FC Midtjylland, 15-12 (38). O singură dată CSMB a ajuns la un gol de gazde, 19-18 (50), după care FC Midtjylland s-a desprins la patru goluri și a câștigat în cele din urmă cu 24-21.

Pentru FC Midtjylland, Eliza Buceschi a marcat trei goluri.

Pentru CSMB au înscris Isabelle Gullden 4 goluri, Bianca Bazaliu 1, Linnea Torstensson 3, Carmen Martin Berenguer 5, Oana Manea 1, Gnonsiane Niombla 4, Anastasia Lobaci 2, Majda Mehemedovic 1.

”Fetele de la Midtjylland au fost mai rapide decât noi. Am comis multe greșeli în atac, ratăm foarte mult, finalizarea suferă, așa că le-am ușurat misiunea. Apărarea a fost OK, 24 de goluri nu este un dezastru. Dar problema noastră este că nu aveam o jucătoare la finalizare care să evolueze la cel mai înalt nivel, nu avem pivoți care să joace la cel mai înalt nivel și de aceea am avut probleme în atac. Am încercat să găsim soluții, dar nu ne-a ieșit. Am testat multe jucătoare, dar s-au comis greșeli, s-a văzut că resimțim absența Linei Jorgensen, care este accidentată. Paula Ungureanu a jucat la un nivel înalt și sunt bucuros pentru acest lucru. Am greșit pasele când nu era presiune și atunci este dificil să îți iasă așa cum îți dorești. Apoi, trebuia să jucăm mai rapid, să marcăm mai mult pe contraatac, să avem mai multă putere, mai multă energie”, a declarat Vestergaard, pentru Dolce Sport.

”A fost o partidă pe care o puteam câștiga ușor, dar noi ne-am făcut-o grea. Am avut o repriză secundă slabă. Suntem supărate, nu ne așteptam, dar asta este, mergem mai departe și sperăm să ne facem viața mai ușoară pe parcurs.Fanii au fost minunați, ne-am simțit ca acasă. Oriunde am fi în lumea asta ei sunt peste tot și le mulțumim pe această cale”, a spus Ungureanu la Dolce Sport.

”M-am antrenat toată săptămâna foarte bine. Mă bucur că mi-am ajutat echipa sa câștige. Eu, de obicei, nu execut aruncări de la 7 metri, dar, dacă o cunoșteam pe Paula, mie îmi revenea această sarcină. Am reușit să înscriu și a fost o mutare bună. Voiam să demonstrăm că la Gyor a fost un accident. În meciul acela nu am arătat nimic. Și faptul că am jucat acasă ne-a motivat. Știam că dacă pierdem ne va fi foarte greu să mai avem șanse să accedem în faza următoare. CSM este campioana Europei, dar cu toții avem zile bune și mai puține bune. CSM are șanse în continuare Ele nu au mai pierdut de mult la nivel internațional. Poate a fost un duș rece care le va prinde bine. Au o echipă extrem de valoroasă”, a spus Eliza Buceschi (Midtjylland), pentru Dolce Sport.

Gyor Audi ETO KC a învins-o pe Rostov cu 28-27, în deplasare, în celălalt meci al grupă.

În clasament, pe primul loc se află Gyor Audi ETO KC, 4 puncte, urmată de CSM București, 2 p, FC Midtjylland, 2 p, Rostov pe Don, 0 p.

Vineri va avea o reeditare a finalei Ligii Campionilor din sezonul trecut, CSM București – Gyor Audi ETO KC, în Sala Polivalentă din Capitală.

FC Midtjylland – CSM București 24-21

9-11 (32), 17-16 (45), 19-17 (50), 22-19 (57).

2-3 (min. 9), 5-4 (18), 9-8 (28), 9-10 (PAUZĂ).

Programul echipelor românești în Cupa EHF

Sâmbătă, ora 19:00

Corona Brașov – BBM Bietigheim (Ger) 19-23 (12-12) (în tur: 24-37)

Sâmbătă și mâine, ora 16:00, în Slovacia

Iuventa Mihalovce – CSM Ploiești 43-19 (24-6)

Duminică, ora 17:00

Dunărea Brăila – HC Gomel (în tur: 27-15)

Duminică, ora 18:00

Alba Fehervar – CSM Roman (în tur: 27-25)

Dubla victorie din sezonul trecut de Liga Campionilor în fața danezelor de la FC Midtjylland a asigurat calificarea lui CSM București în ”sferturile” competiției. Va fi la fel și acum? Noi așa sperăm!

În etapa a doua din grupa C a Ligii Campionilor, CSM București va întâlni sâmbătă, de la ora 19:30, campioana Danemarcei. Sezonul trecut, CSM a trecut în ambele partide de nordice, în grupele principale, deși meciurile nu au fost deloc ușoare, diferența conturându-se de fiecare dată în ultimele minute. A fost 24-22 la București și 28-23 la Ikast.

În ultimul meci, 28-23, au marcat Gullden – 8 goluri, Rodrigues – 6 goluri, Bazaliu – 5 goluri și Martin – 5 goluri. Brazilianca Ana Paula Rodrigues a plecat de la echipă.

În prima etapă, Midtjylland, la care e legitimată Eliza Buceschi, a pierdut la scor în deplasarea de la Györ, 19-31, în timp ce CSM București a trecut de Rostov, 24-21.

Cristina Vărzaru a fost recuperată și poate fi o soluție în plus pentru tehnicianul danez Jakov Vestergaard.

Corona Brașov – BBM Bietigheim (Ger) (în tur: 24-37)