MENIU CAUTĂ
28 Iul. 2018 22:35

Liga 1, etapa a 2-a: FC Poli Iași – Astra Giurgiu 1-1. Frăsinescu a deschis scorul. Llullaku a egalat din penalty

O singură victorie a bifat gruparea moldavă în ultimele șase meciuri jucate în Liga 1 pe teren propriu, 1-0 cu FCSB (7 mai 2018), în rest are o remiză şi patru partide pierdute, informează site-ul lpf.ro.

FC POLI IAȘI – ASTRA GIURGIU 1-1

Frăsinescu (60) / Llullaku (81 – penalty)

FC Politehnica Iași și Astra Giurgiu au remizat astă-seară, la Iași, la capătul unui joc destul de animat, cu multe faze la ambele porți. Prima repriză a fost controlată clar de Astra, a doua a avut perioade în care ambele echipe au avut inițiativa.

S-a terminat la egalitate, dar fiecare echipă în parte își putea trece în cont victoria. La giurgiuveni a apărut pentru prima oară și proaspăt revenitul Denis Alibec, care însă n-a avut nicio reușită deosebită.

Minutul 90+3: Final de meci.

Minutul 90+1: Schimbare la Astra: a ieșit Neluț Roșu, a intrat Biceanu.

Minutul 81: GOOOL ASTRA. Al. Stan a centrat în careu, iar Mimoun a făcut un henț evident. Penalty-ul a fost transformat cu siguranță de Azdren Llullaku.

Minutul 77: Galben și pentru Frăsinescu.

Minutul 76: Ultima modificare la gazde: a ieșit Dylan Flores, a intrat Mimoun.

Minutul 72: Schimbare la oaspeți: a ieșit Romario Moise, a intrat Denis Alibec. Galben și pentru Dylan Flores.

Minutul 71: Sin a primit galben pentru simulare.

Minutul 65: Cartonaș galben pentru Cioinac.

Minutul 60: Gool FC POLI IAȘI. Andrei Cristea a centrat din lovitură liberă, iar Frăsinescu a înscris cu capul.

Minutul 59: Galben și pentru Bejan.

Minutul 57: Schimbare și la oaspeți: a ieșit Laurențiu Buș, a intrat Julien Antoine Begue, debutant în Liga 1.

Minutul 56: Avertisment pentru Plamen Iliev.

Minutul 54: Altă schimbare la gazde: a ieșit Cătălin Ștefănescu, a intrat Andrei Sin. Mare ocazie pentru Mihalache, șutul său duccându-se puțin peste poartă.

Minutul 50: De data aceasta  centrat Andrei Cristea, iar reluarea cu capul a lui Kizito a fost prinsă de portarul Astrei.

Minutul 49: Centrarea lui Kizito, reluată cu capul de Andrei Cristea, dar Plamen Iliev a prins.

Minutul 46: A început partea a doua. La gazde s-a făcut prima schimbare: a intrat Chelaru, a ieșit L. Rus.

Minutul 45+1: Pauză. Marile ocazii le-au aparținut oaspeților.

Minutul 45: Altă mare ocazie pentru oaspeți: un contraatac inițiat de Neluț Roșu a fost finalizată cu un șut puțin pe lângă poartă expediat de același jucător.

Minutul 43: Balaure a centrat dintr-o poziție imposibilă, iar Llullaku a reluat cu capul, dar mingea n-a prins poarta!

Minutul 36: Două avertismente și pentru Mihalache și L. Buș. Primul pentru un atac tare, al doilea pentru o reacție nervoasă.

Minutul 35: Galben pentru Mrzljak.

Minutul 18: Altă mare ocazie pentru giurgiuveni: Laurențiu Buș a driblat și portarul, dar n-a putut trimite în poarta goală!

Minutul 11: Mare ocazie pentru oaspeți. Denis Rusu a greșit, giurgiuvenii au incerceptat mingea, dar Balaure n-a putut finaliza.

Minutul 1: Meciul a început.

POLI IAȘI:  D. Rusu- A. Callego, O. Mihalache, C. Frăsinescu, Panțîru – Cioinac, D. Flores – L. Rus, C. Ștefănescu, Kizito – A. Cristea
Rezerve:
 Cobrea – A. Sin, P. Petreu, Mimoun, Chelaru, M. Mihăescu, P. Pîrvulescu

Antrenor: Flavius Stoican

ASTRA: P. Iliev – Belu, Erico, Bejan, Al. Stan – R. Moise, Mrljak – N. Roșu, L. Buș, Balaure – Llullaku
Rezerve: D. Lazar – M. Butean, R. Crișan, Radunovic, D. Alibec, I. Biceanu, Begue
Antrenor: Marius Măldărășanu

Arbitru: Popa Cătălin

////

Doar un succes au reuşit giurgiuvenii din postura de vizitatori în anul calendaristic 2018, 3-0 la Iaşi, interval în care au mai înregistrat trei rezultate de egalitate şi tot atâtea înfrângeri.

Poli Iaşi şi Astra s-au mai întâlnit de 12 ori în Liga 1, de două ori au câştigat moldovenii, de opt ori s-au impus giurgivenii, iar alte două jocuri s-au încheiat la egalitate.

– Primul duel a avut loc pe 26 octombrie 2012, la Giurgiu, scor 1-0 pentru gazde, marcator Bukari. Astralii s-au impus şi în returul ediţiei 2012-2013, de astă dată cu 2-0, autorii golurilor de pe arena din Copou fiind Constantin Budescu şi Marko Ivanovski.

– Întâia victorie din contul grupării moldave s-a consemnat în primăvara lui 2015, pe 15 martie, CSMS – Astra 1-0, gol Iulian Bădic, din pasa lui Ionuţ Voicu.

– Cele mai multe goluri: 23 august 2015, Astra – CSM Iaşi 4-1 şi 2 martie 2017, CSM Poli Iaşi – Astra 2-3.

– O singură partidă s-a încheiat fără gol marcat, pe 18 august 2017, meci jucat pe arena „Marin Anastasovici'.

– Ultima victorie din contul moldovenilor: 3 decembrie 2017, CSM Poli Iaşi – Astra 1-0 (marcator Andrei Cristea).

– Astralii s-au impus cu 3-0 în ambele meciuri din play-off-ul stagiunii precedente, graţie golurilor înscrise de Florentin Matei, Laurenţiu Buş şi Takayuki Seto la Iaşi (26 aprilie 2018), respectiv Anatole Abang, Alexandru Stan şi Alexandru Dandea la Giurgiu (30 aprilie 2018).

Flavius Stoican vs Astra în Liga 1: 7 jocuri – două victorii – o remiză – patru înfrângeri.

Mediile de vârstă ale celor două loturi: CSM Poli Iaşi – 25 ani şi 7 luni; Astra – 25 ani şi 3 luni.

Poate te interesează și REPORTAJ/Libertatea a asistat la un meci de Calcio Storico Fiorentino, cel mai violent sport cu mingea. „Prea mic să fie un război adevărat și prea violent să fie un joc' / FOTO