În plus, partida dintre Poli Iași și Viitorul a avut un deznodământ fără precedent! După ce a întârziat startul meciului cu 53 de minute, nocturna stadionului a căzut pentru a doua oară, în minutul 54, cu câteva secunde înaintea ca mingea șutată de ieșeni să intre în poarta lui Cojocaru, pentru 2-1, informează gsp.ro. Arbitrul Horia Mladinovici nu a mai indicat repunerea de la centru și a fost obligat să fluiere finalul partidei! Conform regulamentului, oaspeții vor câștiga cu 3-0.

Rezultatele etape a 9-a:

Vineri, 30 octombrie

FC Argeş – FC Voluntari 2-1 (detalii, gsp.ro)

Sâmbătă, 31 octombrie

Academica Clinceni – Sepsi Sf. Gheorghe 2-0 (detalii, gsp.ro)

FC Botoşani – UTA 2-3 (detalii, gsp.ro)

Hermannstadt – Universitatea Craiova 0-1 (detalii, gsp.ro)

Meciul s-a jucat la Mediaș.

Regulamentul e clar: Iași – Viitorul 0-3, la masa verde

Duminică, 1 noiembrie

Politehnica Iaşi – Viitorul abandonat la 1-1 (detalii, gsp.ro)

• Viitorul a deschis scorul în minutul 20, prin Dobrosavlevici. Ieșenii au egalat după pauză, în minutul 51, prin Zajmovici. Înainte ca șutul lui Onea să intre în plasă, pentru 2-1, nocturna a cedat a doua oară. A urmat un meleu pe teren, între jucătorii celor două echipe, iar centralul Mladinovici n-a mai reluat partida și a fluierat finalul. Meciul va fi omologat cu 0-3 la masa verde.
Liga 1, etapa a 9-a. Dan Petrescu a anunțat că pleacă de la CFR Cluj. FCSB a trecut de Chindia

Zajmovic și Onea întorc rezultatul, problemele de la instalația de nocturnă duc punctele la oaspeți.

Publicată de FC Politehnica Iasi pe Duminică, 1 noiembrie 2020

CFR Cluj – Gaz Metan 1-2 (detalii, gsp.ro)

• Antrenorul Dan Petrescu a anunțat că pleacă de la CFR Cluj, cauza fiind arbitrajul lui Cătălin Găman. Antrenorul campioanei susține că va demisiona după meciul cu AS Roma, din grupele Europa League

Cu arbitrii eu știu că nu avem nicio șansă anul ăsta, așa că nu mai are rost să mai mergem pe la meciuri.

Dan Petrescu, la DigiSport:

Directorul sportiv Marius Bilașco a anunțat că patronul Neluțu Varga a cerut echipei să nu se prezinte la următorul meci, în semn de protest față de arbitraj.