De Octavian Cojocaru,

Scoțianul Gemmell s-a născut pe 16 octombrie 1943, iar în 1967, la doar 23 de ani, a trăit cel mai intens moment al carierei: finala Cupei Campionilor Europeni între Celtic Glasgow și Inter Milano.

Au câștigat scoțienii cu 2-1 în fața celebrei echipe Inter Milano, echipa care triumfase în competiția supremă în 1964 și 1965. După un an de pauză, 1966, când în ultimul act au ajuns real Madrid și Partizan Belgrad, Inter a mers din nou în finală și a pornit ca din pușcă, înscriind prin Mazzola, în minutul 7, din penalty.

A murit Tommy Gemmell: a dat două goluri în două finale de CCE!

Inter n-a mai reușit celebrul ei „catenaccio” și a fost întoarsă de Celtic, o echipă formată din jucători născutți și crescuți toți în același cartier. Primul care a înfipt pumnalul în inima echipei lui Helenio Herrera a fost chiar Gemmell, care a egalat în minutul 63. În minutul 84, Chalmers a marcat golul victoriei scoțienilor. De atunci, nicio altă echipă din Scoția n-a mai ajuns să pună mâna pe trofeu. Finala a avut loc la Lisabona.

Tot Celtic a fost foarte aproape, în 1970, dar a pierdut greu, în prelungiri, în fața celor de la Feyenoord Rotterdam, cu scorul de 2-1. Tommy Gemmell a punctat și în această finală! În ultimul act, jucat la Milano, chiar pe terenul celor de la Inter, Gemmell a plâns de această dată.

Cei opt copii care au locuit într-o cazarmă părăsită au primit, de 1 iunie, o casă cu apă la robinet și trandafiri în curte: „Nu mai trebuie să-mi fac griji că n-am cu ce să-i îmbrac la școală”
Recomandări

Tommy Gemmell a fost un fundaș stânga foarte ofensiv. El a jucat la Celtic zece ani (1961-1971), timp în care a strâns 247 de meciuri și 37 de goluri. Gemmell a mai jucat până în 1977, la Nottingham Forrest, Miami Toros și Dundee, strângând, în total, 380 de meciuri la echipele de club și 51 de goluri. În naționala Scoției a jucat de 18 ori, reușind și 1 gol.

Gemmell, în vârstă de 73 de ani, a murit după o „boală incurabilă”. Este al doilea mare fundaș care părăsește această lume în ultimele zile

La 4 ani era declarată„cea mai frumoasă fată din lume”.Cum arată la 18 ani fiica fostului fotbalist