MENIU CAUTĂ
29 Aug. 2018 08:21

România U19, prima victorie la CE de polo pe apă. Azi, duel cu Rusia pentru sferturi

Selecţionata României a reuşit prima sa victorie în Grupa B a Campionatului European de polo pe apă Under-19 de la Minsk (Belarus), 8-7 (1-3, 4-1, 1-2, 2-1) cu echipa ţării gazdă, marţi, informează Agerpres.

Pentru tricolori au înscris Alexandru Albu 2 goluri, Adrian Vlăsceanu 2, Ferenc Istvan Czenk 1, Victor Andrei Antipa 1, Peter Kari 1 şi Francesco Iudean 1.

Golurile gazdelor au fost reuşite de Timofei Padiarun 3, Aleksei Fedorovici 2, Viktor Şiloniak 1, Andrei Karalciuk 1.

În primele sale meciuri, România a fost învinsă de Muntenegru cu 8-5 şi de Grecia cu 8-2.

În clasamentul final al grupei, Grecia a ocupat primul loc, cu 9 puncte, şi s-a calificat în sferturi, urmată de Muntenegru, 6 puncte, România, 3 puncte, Belarus, 0 puncte.

În meci de baraj pentru sferturile de finală, România va înfrunta echipa clasată pe locul secund în Grupa D, Rusia, miercuri, de la ora 19,00.

Poate te interesează și CSA Steaua, victorie în SEHA League de handbal. Echipa bucureșteană a trecut la limită de Tatran Presov