MENIU CAUTĂ
, de Daniel Conţescu

Simona Halep, finalistă la Madrid, a ratat turneul perfect, fără set pierdut. Doar la Moscova, în 2013, a reușit performanța supremă

În semifinalele turneului de la Madrid, Simona Halep, 27 de ani, 3 WTA, a avut nevoie, ieri, de o oră și 57 de minute, pentru a trece de elvețianca Belinda Bencic, scor 6-2, 6-7 (2), 6-0. Românca nu cedase set în cele patru meciuri dinaintea semifinalei.

De luni, sportiva noastră are asigurat locul 2 WTA, dar un succes în finala competiției de categoria Premier Mandatory o va trimite direct pe primul loc în lume, unde jucătoarea noastră a mai fost.

Simona a administrat, de-a lungul întregii săptămâni, patru seturi de 6-0. Ar fi vrut să termine și semifinala cu Bencic având imaculat capitolul „seturi pierdute”, ca să facă turneul perfect. Nu i-a reușit, cedând la tie-break manșa secundă contra elvețiencei.

A avut tablou „scurt” în Rusia

Halep are în palmares 18 titluri WTA, câștigate într-o carieră de profesionistă începută în iunie 2006, la un turneu futures minuscul din Galați, competiție din circuitul ITF dotată cu premii totale de 10.000$. Foamea de titluri este mare pentru Simona, care speră să spargă gheața în 2019 cu primul trofeu.

La Madrid, Simona Halep a ratat posibilitatea de a face turneul perfect, adică fără set cedat. Performanța i-a reușit o singură dată în circuitul feminin profesionist, în octombrie 2013, pe hardul de la Moscova, pe un tablou „scurt”, cu doar patru meciuri până în finală: 6-2, 0-0 (retragere) cu Magdalena Rybarikova („optimi”), 6-1, 6-1 cu Alisa Kleybanova („sferturi”), 6-2, 6-1 cu Anastasia Pavlyuchenkova (semifinale) și 7-6 (1), 6-2 cu Samantha Stosur (finala).

De opt ori aproape

La turneele WTA câstigate, de opt ori, Halep a ratat la un singur set performanța supremă.

În 2013, la ‘s Hertogenbosch (iarbă, Olanda), a pierdut singurul set încă de la primul meci, 6-1, 2-6, 6-3 cu germanca Annika Beck, apoi a avut un parcurs fără greșeală.

Turneul perfect i-a fost suflat și în SUA, în același an, la New Haven, unde a încheiat cu victorie la cehoaica Petra Kvitova, unicul set l-a lăsat în „optimea” cu Carla Suarez Navarro (Spania), 3-6, 6-4, 6-1.

Tot în 2013, dar la Budapesta, austriaca Yvonne Meusburger i-a ”furat” setul tocmai în finală, 6-3, 6-7 (6), 6-1. La Nurnberg (Germania), în 2013, Simo a obosit în semifinale, cu cehoaica Lucie Safarova, scor 6-3, 0-6, 6-2.

Perfect a mers Simo și la Doha 2014, însă abia după ce i-a lăsat un set estoniencei Kaia Kanepi, 6-4, 3-6, 7-6 (5), tot la debut.

Monica și Irina au supărat-o

Și româncele i-au răpit, de două ori, bucuria turneului perfect. La Madrid 2016, în sferturile de finală, Simona Halep a depășit-o greu pe actuala ei prietenă, Irina-Camelia Begu, scor 6-3, 0-6, 6-1.

La București, în 2014, în semifinale n-a putut-o depășit pe Monica Niculescu decât cu 6-2, 4-6, 6-1.

Tot la startul întrecerii, dar la Shenzhen 2015 – pe hard, i s-a opus aceeași Annika Beck, de care a trecut cu 4-6, 6-4, 6-3.

Apoi, a urmat un traseu impecabil, triumfând în finală contra elvețiencei Timea Bacsinszky, scor 6-2, 6-2.

Un alt moment ratat este finala din 2014 de la Roland Garros. Victoriile au curs șnur până în finală, fără set pierdut, însă rusoaica Maria Sharapova i-a suflat trofeul în trei seturi.

Simona Halep dispută astăzi a patra finală la Madrid. Până acum, a câștigat două titluri pe zgura spaniolă, în 2016 și în 2017.

Simona Halep, după ce a ajuns în finala de la Madrid: „Nu sunt încă sută la sută, dar sunt tot mai bine”

Citește mai multe despre Simona Halep și turneu Madrid pe Libertatea.