Scandal pe gheață! Turbulențe la meciul Slovacia - Canada (5-6), de la Campionatul Mondial de hochei
Alte sporturi Libertatea > Sport > Alte sporturi > Scandal pe gheață! Turbulențe la meciul Slovacia - Canada (5-6), de la Campionatul Mondial de hochei

Scandal pe gheață! Turbulențe la meciul Slovacia – Canada (5-6), de la Campionatul Mondial de hochei

La Bratislava, luni seară, gazda Slovacia a pierdut în ultima secundă în fața Canadei, iar cei 8.000 de suporteri au întrerupt meciul, aruncând pe patinoar cu monede, în semn de protest față de arbitraj.

A fost un joc palpitant de la început până la sfârșit. Slovacii au condus cu 2-0 și 4-2, însă nord-americanii au întors scorul până la finalul reprizei a doua, 4-5. Sukel a egalat, însă gazdele au încasat golul durerii cu 1,8 secunde înainte de final.

Au aruncat cu monede, în semn de protest față de prestația arbitrilor

După reușita lui Stone s-au petrecut evenimente rar văzute pe un patinoar. Cei 8.000 de suporteri din Steel Arena, din Bratislava, au aruncat o ploaie de monede pe gheață, în semn de protest față de prestația arbitrilor. Golul încasat a fost luat în inferioritate numerică, după eliminarea contestată a lui Cernak și faptul că Stone s-ar fi aflat în zona de protecție a portarului.

Imnul învingătorilor a fost huiduit

Slovacii mai înscriseră un gol, la 4-4, anulat după consultarea înregistrării video. Acum, însă, centralii Bjork, un suedez, și Nikolici, un austriac, nu au văzut nimic neregulamentar. Partida s-a terminat, însă, la final, s-a petrecut iar un eveniment rar văzut în hocheiul pe gheață la acest nivel. Mulțimea nemulțumită a huiduit imnul învingătoarei Canada.

“În mod evident, nu suntem mulțumiți de modul în care s-a încheiat, dar sunt mândru de jucători”, a spus antrenorul slovacilor, canadianul Craig Ramsay.

Vica Blochina a făcut anunțul despre relația cu Victor Pițurcă! Ce s-a întâmplat cu soția lui

• Italia 0p

Se joacă sistem fiecare cu fiecare în grupă, primele patru clasate merg în sferturi.

Rezultate după primele patru zile

Grupa A: Suedia – Finlanda 3-2 (prelungiri), Slovacia – Canada 5-6, SUA – Franța 7-1, Danemarca – Germania 1-2, Marea Britanie – Canada 0-8, Danemarca – Franța 5-4 (lov. de dep.), Germania – Marea Britanie 3-1, Slovacia – Finlanda 2-4, Finlanda – Canada 3-1, SUA – Slovacia 1-4.
Grupa B: Rusia – Cehia 3-0, Norvegia – Suedia 1-9, Rusia – Austria 5-0, Italia – Suedia 0-8, Letonia – Elveția 1-3, Elveția – Italia 9-0, Letonia – Austria 5-2, Norvegia – Cehia 2-7, Rusia – Norvegia 5-2, Cehia – Suedia 5-2.