Vlad Chiricheș și Florin Gardoș, eliminați din Cupa Angliei. Cum s-au descurcat cei doi
Fotbal Libertatea > Sport > Fotbal

De Petre Dobrescu, . Ultimul update Duminică, 25 ianuarie 2015, 13:29

Vlad Chiricheș (25 de ani) a fost titular pe banda dreapta a apărării lui Tottenham în meciul cu Leicester, scor 1-2, din "șaisprezecimile" Cupei Angliei.

Tottenham a deschis scorul prin Townsend (19), din penalty. Leciester s-a impus însă, prin golurile lui Ulloa (83) și Schlupp (90+2). În urma acestui rezultat, Tottenham a părăsit Cupa Angliei, încă din faza „șaisprezecimilor”.

Florin Gardoș (26 de ani) a început ca titular meciul pierdut de Southampton, scor 2-3, în fața echipei Crystal Palace. Românul a evoluat în centrul apărării și a primit cartonașul galben în prelungirile primei reprize. La pauză, fundașul a fost schimbat cu Targett. Golurile echipei Southampton au fost marcate de Pelle (9) și Dann (16-autogol), în timp ce pentru Crystal Palace au punctat Chamakh (11), Sanogo (21) și Chamakh (39).

În schimb, Costel Pantilimon (27 de ani) a fost rezervă în meciul încheiat cu o remiză albă de Sunderland, în confruntarea cu Fulham. Meciul se va rejuca.