Proiectilul a fost descoperit de un angajat al liceului care lucra în curte, autorităţile fiind anunţate prin numărul unic de urgenţe 112.
Conform autorităţilor, poliţiştii şi pirotehniştii care s-au deplasat la Castelu au luat măsurile de siguranţă necesare şi au constatat că grenada era defensivă, cu focosul rupt, ce datează probabil din al doilea război mondial. Muniţia a fost ridicată şi transportată în depozitul ISU, urmând a fi distrusă în poligon.
Reprezentanţi ai unităţii de învăţământ au declarat că nu a fost necesară întreruperea cursurilor, grenada fiind găsită la o distanţă mare faţă de clădirea unde se aflau elevii.
 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.