„Majoritatea traderilor au fost la birou azi-noapte. Cei care lucrează pe piața FX nu s-au mișcat de pe scaune de ieri dimineața. Increderea că Marea Britanie va vota pentru rămânerea în UE era mare. Asta până când s-a anunțat rezultatul votului în Sutherland și acolo a apărut sămânța de nesiguranță și de panică”, ne-a povestit Alina Piciorea.

Potrivit oficialului Nomura, a fost o volatilitate enormă pe volume foarte mici de tranzacționare. „A fost și lipsă de lichiditate. Șocul a fost foarte mare pentru că s-a subestimat foarte mult revolta tuturor. City era convins că populația va vota Remain”, spune Piciorea.

Marea Britanie iese din UE

Cu toate acestea adrenalina și-a făcut simțită prezența în timpul nopții trecute, ne-a mai povestit românca. „Însă pe cât de dură, pe atât de mult m-am bucurat că am putut să mă trezesc la ora 2.00 dimineața (după ce adormisem la 1.00 dimineața cu Radio Bloomberg deschis) și să merg să trăiesc agitația direct pe trading floor. Era un spirit de camaraderie pe etaj. Până și polonezele care au cafeneaua de pe etaj erau la post, să ajute traderii să treacă peste noapte”, a mai declarat traderul.

Cert este că la 4.00 dimineața răsăritul de soare de la Londra n-a mai fost la fel cu cel din Europa, a afirmat Alina Piciorea.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.