Surse din Coaliție susțin că PSD și PNL au redus substanțial lista măsurilor care se vor aplica pentru acoperirea deficitului bugetar din cauza viziunilor diferite.
În lipsa aplicării unor măsuri concrete, calculele liderilor din Coaliție indică faptul că se pot lua bani din zona de investiții, peste 25 de miliarde de lei, iar din creșterea țintei de deficit se adaugă 10-15 miliarde de lei.
Ultima ședință a Coaliției a avut loc, marți, la Palatul Victoria, iar la ea au participat premierul Marcel Ciolacu, președintele PNL, Nicolae Ciucă și ministrul de finanțe, Marcel Boloș.
O primă concluzie este că România va rata ținta de deficit asumată, de 4,4% din PIB, și se va îndrepta spre un deficit majorat între 5 – 5,5% din PIB. Astfel, guvernul nu va fi obligat să efectueze reduceri de cheltuieli de peste 10 miliarde de lei.
În zona investițiilor, bugetul alocat pentru 2023 era de 112 miliarde de lei. Oficialii guvernamentali recunosc, în mod informal, că România nu va cheltui pentru investiții mai multe de 80 – 90 de miliarde de lei.
În acest caz, peste 25 de miliarde de lei vor rămâne la buget și vor acoperi gaura de la deficit. România a ratat în fiecare an ținta de investiții lucru recunoscut și de prim-vicepreședintele PNL, Iulian Dumitrescu.
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/192_d0f34474b94b1e4084dfa905543b82ed.jpg)
Pe lista măsurilor care au rămas în Coaliție:
- impozitul pe venit pentru domeniul IT, dar care se va aplica, cel mai probabil, de la 1 ianuarie 2024 – impact bugetar: 6 miliarde de lei
- două praguri de impozitare pentru IMM-uri de 1% până la 300.000 de lei și de 3% până la 500.000 de euro – impact bugetar: 3.1 miliarde de lei
- eliminarea excepțiilor pentru plata CASS în zona construcțiilor, agricultură și industria alimentară
- creșterea TVA de la 5% la 9% pentru toate categoriile, cu excepția vânzării de cărți
Toate măsurile discutate în Coaliție trebuie să aibă însă girul Comisiei Europene. Oficialii guvernamentali insistă că din cauza războiului din Ucraina, Uniunea Europeană trebuie să fie de acord ca România să iasă din ținta de deficit asumată, de 4,4% din PIB.
Oficialii europeni cer însă reforme viabile, care să reducă în următorul an deficitul bugetar. Ținta asumată de România pentru 2024 în privința deficitului bugetar este de 2,9% din PIB.
Prim-vicepreședinte PNL: Măsurile de suprataxare a companiilor, luate de astăzi pe mâine, sunt proaste
După ședința Coaliției de marți, ministrul de finanțe și președintele PNL au avut o discuții, miercuri, și cu liderii partidului și cu miniștrii.
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/192_7d15eb5c5907b5e283992d0f69dd93d2.jpg)
Iulian Dumitrescu, prim-vicepreședinte PNL și responsabil pe zona economică, a declarat, după întâlnirea avută la partid de Nicolae Ciucă cu miniștrii și prim-vicepreședinții, că suprataxarea companiilor, prin măsuri „luate de astăzi pe mâine, este o soluție proastă”.
El s-a pronunțat împotriva aplicării măsurilor de austeritate de la 1 septembrie 2023.
De altfel, liderul PNL nu a fost de acord cu majoritatea soluțiilor vehiculate: majorarea TVA, supraimpozitarea mașinilor sau locuințelor de lux sau supraimpozitarea băncilor.
„Eu aș desființa Ministerul Familiei. Nu știu rolul acestui minister și nu am văzut atâtea programe”, a declarat Iulian Dumitrescu la sediul PNL, după ședința de partid.
Prim-vicepreședintele PNL s-a pronunțat pentru creșterea deficitului bugetar peste pragul de 5%.
„Ne așteptăm să existe flexibilitate din partea Comisiei Europene. România, știți foarte bine, nu este singura țară care înregistrează probleme cu încadrarea în ținta de deficit. Există foarte mult efort din partea noastră care s-a făcut în raport cu anumite cheltuieli neprevăzute în anii precedenți și ne așteptăm ca cei de la Comisie să înțeleagă lucrurile acestea și să nu existe eventuale măsuri sau sancțiuni imediate pentru neîncadrarea în ținta de deficit”, a declarat purtătorul de cuvânt al PNL, Ionuț Stroe, la finalul întâlnirii din Modrogan.
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/192_7da7a5e1497e945b8f8f0c6a77e59d4e.jpg)
În ședință, ministrul de finanțe le-a spus că s-ar putea ajunge la o țintă de deficit de 4,9%, au afirmat surse liberale.
Discuții în PNL despre negocierile purtate de Ciucă și Boloș cu PSD
Mai mulți lideri PNL au declarat că toate măsurile negociate de ministrul de finanțe, Marcel Boloș, și președintele PNL, Nicolae Ciucă, cu PSD și premierul Marcel Ciolacu trebuie să aibă și girul partidului și al forurilor statutare.
„Ciucă și Boloș au discuții tehnice în Coaliție. Când vorbim de asumare politică, ei trebuie să vină în fața partidului, în fața Biroului Permanent Național și să spună ce măsuri propun. BPN decide lista finală cu măsurile economice, nu o decid Ciucă și Boloș. Cu lista aprobată în BPN se pot întoarce la Ciolacu și PSD și să renegocieze”, au dezvăluit surse din conducerea PNL, care au accentuat că Ciucă și Boloș nu pot lua decizii fără consultarea partidului.
Guvernul a decis să amâne aprobarea Ordonanțelor privind austeritatea și majorarea de taxe și impozite după discuțiile de la Bruxelles cu oficialii europeni.
Libertatea a dezvăluit din 18 iulie că Executivul are în vederea majorarea țintei de deficit pentru 2023 din cauza încasărilor slabe de la buget.

GVKro • 30.08.2023, 21:20
Cine a facut acest deficit????? Tot voi, hotilor!!! Taiati pensiile alea"speciale"!
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/281_ab728aba05a09fb91d8c2ae78e9bc305.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/153_2eb9cda2065cd7ac8e5ca8716e8a1e6d.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/197_9e4524d2906bb5e0d58a751713926784.jpg)
:quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/276_cad3ece7a369c80838ca704141961a08.png)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/43_b654fd5fa59bde962f82d0d47b378d87.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/15_8139378a34e2e3e40388c629f53fe950.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/253_350f458a6c9c8f9828c3521aaceb47b4.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/190_e15a40f1495f984b44c7834b18f2b416.jpg)