Curs valutar 15 aprilie 2020 | Leul s-a depreciat în raport cu euro și cu dolarul american. Unde găsim cel mai bun curs

Comentează

Banca Națională a României (BNR) a anunțat, miercuri, 15 aprilie 2020, un curs de referință de 4,8345 lei/euro, în creștere față de cursul de marți, care a fost de 4,8327 lei/euro.

De asemenea, leul s-a depreciat și în raport cu dolarul american. Astfel, dolarul american a fost cotat la 4,4215 lei, miercuri, față de 4,4150 lei, marți.

În ceea ce privește raportul leu/franc elvețian, moneda națională a pierdut teren, de la valoarea de 4,5831 lei, marți, la 4,5883 lei, miercuri.

Curs valutar BNR din 10 aprilie 2020

ValutaSimbol15.04.202014.04.202013.04.202010.04.202009.04.2020
EuroEUR4.83454.83274.82974.82774.8278
Dolarul SUAUSD4.42154.41504.41554.41154.4355
Francul elvetianCHF4.58834.58314.57084.57064.5746
Lira sterlinaGBP5.53275.53995.52225.50485.5115
gramul de aurXAU243.8895244.2835239.9160239.8384237.0045
Dolarul australianAUD2.80122.81952.80362.80052.7631
Leva bulgareascaBGN2.47182.47092.46942.46842.4684
Dolarul canadianCAD3.15353.17603.16343.16173.1585
Coroana cehaCZK0.17950.17990.17890.17880.1794
Coroana danezaDKK0.64760.64750.64690.64660.6467
Lira egipteanaEGP0.28000.28030.28040.27950.2816
100 Forinti maghiari100HUF1.37681.37171.36621.36781.3621
100 Yeni japonezi100JPY4.11814.10864.09074.06834.0758
Leul moldovenescMDL0.24750.24740.24430.24330.2398
Coroana norvegianaNOK0.42200.42880.43010.43190.4346
Zlotul polonezPLN1.06471.06181.05861.06211.0616
Rubla rusescaRUB0.05970.06010.05990.05990.0598
Coroana suedezaSEK0.44200.44330.44360.44440.4421
Lira turceascaTRY0.64480.65150.65430.65750.6595
DSTXDR6.04786.04226.03806.03236.0485

Unde găsim cel mai bun curs din 15 aprilie 2020

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA4.81614.85484.40174.4441
Alpha Bank4.78004.95004.32984.4997
Banca Feroviara4.76504.91504.32454.4945
Banca Romaneasca4.78484.93484.34894.5289
Banca Transilvania4.77004.91004.32004.5300
Bank Leumi4.78314.88534.32734.5122
BCR4.76304.90804.33204.5120
BRD SocGen4.76004.91004.31704.4980
CEC4.79004.87004.35004.4500
Credit Agricole4.79004.88004.36004.4500
Credit Europe4.79004.88004.35004.4700
First Bank (Piraeus)4.77004.88004.36004.4700
GarantiBank4.79664.87664.38404.4661
IdeaBank4.79404.87104.37804.4680
ING4.73794.93134.32294.4993
Intesa Sanpaolo Bank4.78054.87684.35364.4449
Libra Bank4.80004.93004.36004.5100
OTP Bank4.76004.90004.33504.5050
PatriaBank4.79304.87704.34154.4695
ProCreditBank4.77354.89254.35404.4920
UniCredit4.77004.89004.31394.4900

Sursa: banknews.ro



Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
Urmărește cel mai nou VIDEO
ALTE ȘTIRI
Vânt, lapovită și ninsoare (1)
11:35
ANM anunță ploi, lapoviță, ninsori și vânt de până la 90 km/h. Zonele în care vine frigul de duminică
Arhiva foto
11:00
Cristian Mungiu vrea să-ți testeze empatia, nu să-ți valideze opiniile, scrie The New York Times. Presa franceză spune că „Fjord” e reacționar
MONDEN
Radu Valcan si Armina la Insula Iubirii
11:24
„Insula Iubirii” 10 octombrie 2026. Ies la iveală detalii șocante despre unii concurenți. Iubita lui Marcel vrea să plece acasă
Delia si Andra
10:30
Care sunt cei mai bine plătiți artiști din România. Impresarul vedetelor dezvăluie onorariile lui Smiley, Andra, Delia și Ștefan Bănică Jr.
POLITIC
Sorin Grindeanu și Ilie Bolojan
10:52
Sorin Grindeanu, replică lui Ilie Bolojan: „Lipsurile cu care se confruntă românii nu dispar pentru că alegeți să le tratați cu ironie”
Cătălin Predoiu
9 oct.
Cătălin Predoiu, atac la liderii politici din România: „Trebuie să treacă dincolo de stereotipul PNRR și gestiunea de costuri”
Ultimele știri
12:30
„Sutien de lux cu prețul de peste 1.000 de lei” la ANM: Diana Buzoianu denunță cumpărături de peste 300.000 de lei pe parfumuri, haine și accesorii
12:30
Un șofer acuzat că a forțat un polițist să frâneze, pretinde că a fost confundat. A primit 1.600 de lei amendă, dar instanța din Oradea a anulat-o
12:01
Antrenorii de la „Vocea României” 2026 și-au mărit echipele. Cine a urcat pe scenă în ediția de aseară
11:57
Bucureștiul trece de la 29 la 15 grade într-o singură zi. ANM anunță când încep ploile care vor cădea aproape fără oprire
TRENDING
08:36
Pensii indexate prudent și ordine în finanțele publice: ce a scris Luca Niculescu, la primele ore ale dimineții, pe Facebook
07:59
Benzina și motorina s-au ieftinit iar sâmbătă, 10 octombrie 2026. Cât costă un litru de carburant în București, Iași, Cluj-Napoca, Timișoara și Constanța
8 oct.
Cine transmite Marele Premiu de Formula 1 din Singapore 2026 la TV. La ce oră încep cursa, calificările și sprintul de la Marina Bay
9 oct.
Horoscop Urania | Previziuni astrologice pentru perioada 10 - 16 octombrie 2026. Luna Nouă în Balanță
O femeie practică tehnici de respirație și meditație acasă
Exclusiv
11:49
Cum îți gestionezi stresul zilnic: tehnici de mindfulness pentru 10 minute pe zi
Turku, Marea Baltică
11:49
Salariu de 2.000 de euro pentru o săptămână de muncă, dar angajatul trebuie să aibă un nas fin. Locul de muncă inedit din insulele Mării Baltice
Câtă apă se pune la orez
11:09
Câtă apă se pune la orez pentru a ieși pufos de fiecare dată
fost profesor universitar de 100 de ani, din nou student, se uită la cărțile de pe un raft
08:02
Un fost profesor universitar de 100 de ani s-a înscris din nou la facultate: „Sunt de două ori mai în vârstă decât profesorii de acolo”
O femeie care aranjează cărțile pe un raft
06:00
Cum să-ți organizezi casa cu regula de 80/20: „Mai mult spațiu, mai puțin stres”
Ce condimente se pun la murături
9 oct.
Ce condimente se pun la murături
Cum menții masa musculară după 40 de ani
16 sept.
Cum îți menții masa musculară după 40 de ani. Ghid simplu de alimentație și antrenament
Murături asortate la borcan
9 oct.
Cum se fac murăturile asortate pentru iarnă? Rețetă simplă și gustoasă
Trecutul încă vorbește de pe zidurile fostei Uzine Tractorul
Reportaj
10:00
Brașov 2026: „Trăiască în veci prietenia româno-sovietică”, sloganul scris mare pe clădirea Uzinei Tractorul, pe care nimeni nu l-a șters de peste 70 de ani
Dumitru Stelea (1)
09:31
Un sibian de 57 de ani a plecat de acasă cu o bicicletă de la Decathlon și un cort. În 100 de zile a parcurs 13.080 de kilometri și a trecut prin 24 de țări
Avion F-18
08:45
Mesaje RO-Alert, emise în Tulcea după ce două ținte aeriene au fost detectate în apropierea graniței cu România. Două avioane F-18 au fost ridicate pentru monitorizare
Poliția a declanșat mecanismul „Alertă răpire copil”. Poză cu o fată minoră și datele ei de identificare
9 oct.
Fata de 12 ani urcată cu forța într-o mașină în Teleorman a fost găsită, iar alerta de răpire a fost ridicată
Nicușor Dan, președintele României
9 oct.
Votați ce vreți, dar dup-aia anticipate. Asta trebuie să spună Dan
Luca Niculescu. Sursa foto: Dumitru Angelescu
Analiză
9 oct.
Luca Niculescu, reformatorul sau doar încă un premier desemnat?
guvernul-romaniei-sigla
7 oct.
A avea sau a nu avea guvern…
VIDEO Cine este Luca Niculescu
6 oct.
Mă cheamă Luca și-mi place-ntre golani...