Curs valutar 7 mai 2020 | Leul s-a apreciat în raport cu euro și cu dolarul american. Unde găsim cel mai bun curs

Comentează
Google Discover Urmărește Libertatea in Google Discover

Banca Națională a României (BNR) a anunțat, joi, 7 mai 2020, un curs de referință de 4,8242 lei/euro, în scădere față de cursul de miercuri, care a fost de 4,8258 lei/euro.

De asemenea, leul s-a apreciat și în raport cu dolarul american. Astfel, dolarul american a scăzut de la 4,4708 lei, miercuri, la 4,4695 lei, joi.

În ceea ce privește raportul leu/franc elvețian, moneda națională s-a apreciat, de la valoarea de 4,5857 lei, miercuri, la 4,5825 lei, joi.

Curs valutar BNR din 7 mai 2020

ValutaSimbol07.05.202006.05.202005.05.202004.05.202001.05.2020
EuroEUR4.82424.82584.82904.83874.8421
Dolarul SUAUSD4.46954.47084.45154.42404.4541
Francul elvetianCHF4.58254.58574.58924.58804.5838
Lira sterlinaGBP5.52415.53355.53975.50235.5644
gramul de aurXAU243.2582244.5964242.9895242.3785245.7869
Dolarul australianAUD2.88742.87342.86512.83652.9135
Leva bulgareascaBGN2.46662.46742.46912.47402.4757
Dolarul canadianCAD3.17473.17933.16483.13613.2110
Coroana cehaCZK0.17790.17880.17900.17850.1785
Coroana danezaDKK0.64660.64680.64720.64850.6492
Lira egipteanaEGP0.28380.28390.28260.28100.2828
100 Forinti maghiari100HUF1.37761.38181.37441.36971.3707
100 Yeni japonezi100JPY4.19704.20774.16584.14414.1753
Leul moldovenescMDL0.25100.24880.24590.24790.2494
Coroana norvegianaNOK0.43490.43470.43180.42440.4324
Zlotul polonezPLN1.06181.06241.06241.06241.0668
Rubla rusescaRUB0.06060.06010.06010.05860.0611
Coroana suedezaSEK0.45450.45330.45130.44610.4530
Lira turceascaTRY0.61610.62450.62840.62950.6377
DSTXDR6.08476.08766.07376.05166.0851

Unde găsești cel mai bun curs din 7 mai 2020

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA4.80684.84544.45104.4940
Alpha Bank4.77204.94204.39034.5610
Banca Feroviara4.75604.90604.38354.5535
Banca Romaneasca4.77414.92414.40974.5897
Banca Transilvania4.76504.89004.38004.5900
Bank Leumi4.74074.94024.32324.5976
BCR4.75204.89704.38304.5630
BRD SocGen4.75004.90004.38004.5640
CEC4.78004.86004.42004.5200
Credit Agricole4.78004.87004.42004.5100
Credit Europe4.79004.88004.42004.5400
First Bank (Piraeus)4.77004.88004.41004.5300
GarantiBank4.78604.86604.42994.5130
IdeaBank4.79304.85804.43904.5140
ING4.72954.92254.38164.5604
Intesa Sanpaolo Bank4.77124.86474.41814.5076
Libra Bank4.79004.92004.42504.5750
OTP Bank4.75004.89004.38504.5550
PatriaBank4.78304.86704.40554.5335
ProCreditBank4.76904.88504.40604.5435
UniCredit4.76004.88004.37654.5552

Sursa: banknews.ro



Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
Urmărește cel mai nou VIDEO
ALTE ȘTIRI
Un tren operat de CFR Călători staționează în gară
19 oct.
Cum se modifică mersul trenurilor odată cu trecerea la ora de iarnă 2026. Anunțul făcut de CFR Călători
Un tractor roșu care a arat un lan de grâu și a strâns pe un câmp din România
19 oct.
Cum vor putea fermierii să achiziționeze terenuri agricole prin leasing fără a plăti suma integrală de la început
MONDEN
 Andra și Cătălin Măruță | sursa foto: PRO TV
19 oct.
Ce a învățat-o Niculina Stoican pe Andra să facă la începutul relației cu Cătălin Măruță: „N-am mai zis asta la nimeni”
Amalia Enache
Exclusiv
19 oct.
Ce spune Amalia Enache despre intervenții estetice: „Mă tem de orice modificare”
POLITIC
Kelemen Hunor conduce UDMR din 2011. Foto: Hepta
19 oct.
Kelemen Hunor l-a atenționat pe Luca Niculescu înaintea votului din Parlament: „Are 6 luni de zile fără moțiune de cenzură”
Premierul desemnat Luca Niculescu are 10 zile sa formeze un Guvern. Foto: Hepta
LiveText
19 oct.
S-a încheiat prima zi a audierilor miniștrilor Guvernului Luca Niculescu. Avize favorabile pe bandă rulantă
Ultimele știri
19 oct.
Acces interzis pe Facebook, Instagram și TikTok în România pentru copiii sub 14 ani, proiect de lege după atacul de la școala din Bistrița
19 oct.
Val de violențe în Italia: Guvernul Meloni trimite 500 de militari la Milano pentru operațiunea „Strade Sicure”
19 oct.
Prejudicii de peste 22 milioane de lei la Centurile Comarnic și Mizil, stabilite de un audit al Curții de Conturi: Ce spune CJ Prahova
19 oct.
Un cunoscut YouTuber român a fost controlat timp de nouă luni de ANAF și îi laudă pe inspectori: „Au fost de nota 10”
TRENDING
19 oct.
Impozitarea locuințelor la valoarea de piață nu se va aplica de la 1 ianuarie 2027 după modificarea jalonului PNRR
19 oct.
Horoscop 20 octombrie 2026. Peștii au de ales între nesiguranță permanentă sau atitudine constructivă, deschisă la nou
Analiză
19 oct.
Calculele dinaintea învestirii Guvernului Niculescu: cu ce scor trece de Parlament cabinetul PSD cu premier independent
19 oct.
Un elev și-a înjunghiat profesoara și un coleg la Școala Ștefan cel Mare, în Bistrița. Agresorul e în clasa a VII-a
Fettuccini carbonara la restaurantul Panza's, în Saratoga Springs, New York. Imagine cu caracter ilustrativ. Sursă foto: Getty Images.
19 oct.
Alimentul ieftin care se prepară în doar câteva minute și i-a cucerit pe români: 7 din 10 oameni îl consumă săptămânal
Monede vechi din aur roman
19 oct.
Comoară din aur roman găsită de doi arheologi amatori, cu peste 140 de monede vechi de o valoare uriașă
Un grup de protestatari a spart geamurile magazinului Louis Vuitton din Paris, duminică, 18 octombrie. Sursă foto: Profimedia.
19 oct.
Produsele furate din magazinele de lux în timpul protestelor din Franța au ajuns pe platforma Vinted: „Anunțurile suspecte au fost eliminate”
Orionide 2026 - Sursă foto: Shutterstock
19 oct.
Orionide 2026: când se văd și unde poți observa ploaia de meteori în România
O imagine cu un cuplu care savurează o băutură la o terasă din Paris, lângă Arcul de Triumf, în timpul protestelor violente, a devenit virală. Sursă foto: Captură video/ Facebook /CBS News.
19 oct.
Imagine virală în timpul protestelor din Paris: în ciuda haosului din jur, un cuplu savurează liniștit o băutură la terasă, lângă Arcul de Triumf
Cine poate afla câți bani are o persoană decedată în bancă - Sursă foto: Shutterstock
17 oct.
Cine poate afla câți bani avea o persoană decedată în bancă
Un câine și o pisică stând îmbrățișati
15 oct.
Cum introduci o pisică nouă într-o casă în care există deja un câine sau o altă pisică
De ce se ia tensiunea la mâna stângă - Sursă foto: Shutterstock
13 oct.
De ce se ia tensiunea la mâna stângă
Cât timp se fierb cartofii pentru piure
11 oct.
Cât timp se fierb cartofii pentru un piure reușit
Colaj atacator Bistrița
Analiză
19 oct.
Atacul de la Bistrița, inspirat de un asalt similar petrecut în Rusia. Radicalism de tip „Groyper Army” în mesajele agresorului de 13 ani, care căuta să înjunghie un coleg de etnie romă
Dunărea a scăzut sub cota critică de siguranță Imagine cu caracter ilustrativ. Sursă foto: Getty Images.
19 oct.
Dunărea a scăzut sub cota critică de siguranță. Reacțiile Nuclearelectrica şi Comisiei Naţionale pentru Controlul Activităţilor Nucleare
Foto: Damen Shipyards
19 oct.
Damen a contestat licitația prin care Rheinmetall a cumpărat Șantierul Naval Mangalia
Odată cu Ilie Bolojan, a plecat și Ioana Dogioiu, purtătoarea de cuvânt a Guvernului din iulie 2025. Foto: Hepta
19 oct.
Ilie Bolojan, bilanț la plecarea din funcția de premier, după un an și 4 luni: „Am preluat o țară cu spatele la zid. PSD a blocat reformele care afectau interese puternice”. Ce lasă Guvernului Luca Niculescu
Nicușor Dan la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est
18 oct.
De ce președintele Nicușor Dan nu reformează SIE, o instituție cu rol vital în timpul războiului Rusiei asupra Europei
Ilie Bolojan, Dominic Fritz, Sorin Grindeanu, Nicușor Dan. Sursa foto: Facebook, Inquam Photos / Octav Ganea
Analiză
16 oct.
După guvernarea Bolojan+Fritz susținută parțial de Dan+Grindeanu, începe guvernarea Dan+Grindeanu susținută parțial de Bolojan
reciclare-parc
16 oct.
România are infrastructura necesară pentru mai multe ambalaje circulare
Ilustrație stradă Sursa foto-Dumitru Angelescu
16 oct.
Cartea, ziua de pensie și inteligența artificială