Prăpăd la depozitul de materiale de pe platforma Aro Câmpulung. Un incendiu a izbucnit azi-dimineaţă, la o magazie unde se află inclusiv deşeuri chimice, locuitorii din zonă plângându-se că le este pusă sănătatea în pericol.
În timp ce echipele de intervenţie se luptau cu flăcările, patru pompieri au fost răniţi şi au fost trasportaţi la spital pentru a li se acorda îngrijiri medicale.
„Este un depozit de materiale reciclabile şi deşeuri care aparţine unei firme cu acest profil de activitate şi arde acoperişul halei pe o suprafaţă de 400 de metri pătraţi. La faţa locului sunt trei autospeciale şi o ambulanţă SMURD, însă hala are două etaje şi probabil că va fi necesară şi intervenţia cu autoscară, dar şi cu alte maşini” a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Argeş, Mădălina Epure.
La rândul său, prefectul judeţului a afirmat că acolo se află şi câteva mii de tone de deşeuri, inclusiv cianuri.
„Sunt depozitate acolo 3.700 de tone de deşeuri periculoase şi nepericuloase, inclusiv cianuri. Această firmă a fost amendată recent de Garda de Mediu cu 100.000 de lei, iar comisarii de mediu au cerut firmei să remedieze problemele privind depozitarea substanţelor chimice, având termen în acest sens până în 13 octombrie”, a afirmat prefectul.
 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.