Incidentul a avut loc în plină stradă, în oraşul sicilian Canicattì, informează Corriere della Sera, în ediţia online, citat de Mediafax. Un copil italian de 13 ani l-a ameninţat cu un cuţit pe un coleg român în vârstă de zece ani, obligându-l să îi predea o borsetă în care acesta avea surprize din pachete de gumă de mestecat şi un telefon mobil.
Apoi, copilul i-a tăiat cu cuţitul hainele colegului român, lăsându-l dezbrăcat şi umilindu-l, totul sub privirile uimite ale trecătorilor, care au sunat la poliţie.
Copilul român nu a fost rănit în incident. Agresorul a fugit, dar a fost identificat imediat de autorităţile italiene, care urmează să decidă cum va fi sancţionat.
Foto simbol: Hepta

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.