„Înţeleg şi împărtăşesc supărarea oamenilor care s-au săturat să vadă că sunt mulţi dintre cei aleşi să-i reprezinte în Parlament au uitat în slujba cui sunt şi le sfidează aşteptările”, a notat preşedintele, cu referire, cel mai probabil, la împiedicarea arestărilor preventive ale parlamentarilor prin voturile din plen, dar şi la noul proiect de lege care prevede ca parlamentarii să nu mai poată fi arestaţi preventiv sub nicio formă.
Cu toate acestea, Iohannis le-a transmis românilor că nu poate apela la decizii pripite şi nu poate opri un abuz „cu un alt abuz”, aruncând în acest context şi o nouă „săgeată” către mandatul fostului preşedinte, Traian Băsescu. „Înţeleg şi dorinţa unora de acţiuni rapide şi radicale pe termen scurt. În democraţie însă nu poţi rezolva un abuz prin alt abuz, nu poţi opri un conflict printr-unul şi mai mare şi nu poţi schimba comportamente cu forţa. S-au mai încercat aceste lucruri în România ultimilor ani, de către toate părţile. Ştim cu toţii ce-a ieşit, un război al tuturor împotriva tuturor. Cine nu învaţă din lecţiile istoriei e condamnat să repete trecutul şi nu poate construi un alt viitor. Eu nu am de gând să-l repet”, a notat Iohannis.
Dacă, ieri, la postarea unui scurt bilanţ după 100 de zile de mandat, Iohannis a fost mai degrabă criticat de comentatorii de pe pagina sa, astăzi reacţiile par a fi preponderent pozitive după acest mesaj ferm. „Corect şi foarte bine spus. Felicitări domnule preşedinte, aveţi perfectă dreptate” sau „Felicitări, domnule preşedinte pentru gândirea corectă  pe care o aveţi. Baftă multă în transformarea României într-o ţară fără şomeri”, sunt doar două dintre mesajele „de bine” pe care liderul le-a primit la această postare.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.