„În primul rând, nu știu dacă cheltuielile sunt de 7 milioane. Am aflat din presă despre aceste sume. Este o vilă a RA-APPS, nu este nici prima, nici ultima unde se fac investiții. Au fost renunțări de la anumite partide politice”, a spus Marcel Ciolacu într-o declarație de presă, după ce a participat la AmCham CEO Business Forum.

El a adăugat că nu poate interzice RA-APPS să își facă un plan de investiții multianual. „Nu vreau știrile să fie că se cheltuie 7 milioane într-o lună, pentru 100 de metri pătrați… Haideți să ne vină toată informația de la RA-APPS, normal că eu voi cere secretarului general toate informațiile și sunt ferm convins că veți avea răspunsul”, a spus premierul.

Marcel Ciolacu a precizat că „așa este legea”, ca un șef de stat să primească o casă de protocol după ce nu mai este în funcție, dar nu se poate spune că vila se pregătește pentru Klaus Iohannis.

„Eu v-am spus foarte clar că nu știm dacă acea clădire este destinată președintelui. Se poate închiria. Știți foarte bine că altă vilă a mai fost pregătită în trecut pentru președintele Băsescu și a avut cu totul altă destinație. S-a închiriat la o sumă consistentă către o ambasadă”, a punctat premierul și președintele PSD, care a subliniat că „este posibil” ca și Vila din Aviatorilor 86 să fie închiriată unei ambasade, după renovare.

Recorder.ro a susținut că Regia Protocolului de Stat (RA-APPS) renovează o vilă de 1.200 mp pe Bulevardul Aviatorilor 86, din București, cu 7 milioane de euro din bani publici, jurnaliștii sugerând că destinația cea mai probabilă este pentru Klaus Iohannis, care, la finalul mandatului, va fi obligat de lege să plece din actuala locuință din Cartierul Primăverii. O informație similară a publicat și g4media.ro, care a susținut că vila se renovează tot pentru Iohannis, dar pentru 9 milioane de euro.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (7)
Avatar comentarii

iugavirgil 27.02.2024, 13:58

si ce vor jurnalistii ? fostii presedinti sa locuiasca la camine sau in locuinte cu igrasie si darapanate . unii din fosti presedinti poate dupa terminarea mandatului au in continuare o influenta mare in relatiile internationale benefice tarii noastre . e o parte a democratiei ca fostii demnitari sa si reprezinte tara si dupa terminarea mandatului . vezi la americani ca tot vrem sa traiim visul american

Avatar comentarii

anonimus 27.02.2024, 16:17

bog53dan   •  04.07.2024, 06:37

I-a zdrobit prin obisnuita frauda electorala !...

La noi pe care fost presedinte il vezi ca ar avea vreo influenta in relatiile internationale ? Pe ai nostri ii cam cauta procuratura dupa mandat :)

Avatar comentarii

nasty1 27.02.2024, 17:04

*** de Ciolacu il ia pe "nu stiu" in brate de fiecare data cand e prins cu o magarie sau e un subiect care nu-i convine. Cand e intrebat despre secretizarea cheltuirii de milioane de euro din bani publici pentru cumparat presa, spune "nu stiu". Cand e intrebat de ce da milioane de euro pentru mofturile lui Iohannis (pentru renovat vila sau pentru excursii cu avioane de lux), spune "nu stiu". S.a.m.d. Mafiotul asta uituc e premier si vrea sa fie si presedinte?

Acest comentariu a fost moderat pentru: limbaj vulgar sau jignitor

Vezi toate comentariile (7)
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.