Livrările, nu mai devreme de 1 aprilie 2027

Compania estimează că primele oferte comerciale vor fi lansate abia în decembrie 2026, însă livrările efective pentru populație vor începe după 1 aprilie 2027. Decizia marchează o amânare semnificativă a planurilor de furnizare directă către români.

Deși Romgaz estima inițial că va fi pregătită tehnic să furnizeze gaze clienților casnici de la 1 aprilie 2026, compania a revenit asupra termenului și a precizat că nu dispune de cantități suficiente de gaze și nici de personalul necesar la departamentul de furnizare. În aceste condiții, se amână lansarea ofertelor comerciale pentru piața liberă.

„Estimăm că Romgaz va lansa primele oferte pentru populație în luna decembrie 2026, oferte pentru livrarea gazelor naturale începând cu 1 aprilie 2027”, au anunțat reprezentanții companiei.

În luna februarie autoritățile dădeau garanții că românii vor beneficia de gaze mai ieftine, însă realitatea pieței arată că acest lucru nu se va întâmpla înainte de 2027. În prezent, gigantul de stat Romgaz nu dispune de cantități pentru populație, amânând ofertele comerciale până la finele anului viitor.

Reamintim că ministrul energiei, Bogdan Ivan, a declarat de mai multe ori că Romgaz va intra luna viitoare pe piața de gaze pe modelul Hidroelectrica, cu oferte avantajoase pentru populație.

Prețul gazelor rămâne plafonat

Prețul gazelor rămâne plafonat la 0,31 de lei/kWh până în primăvara anului 2027, în România. Decizia a fost luată pe 5 martie 2026, prin Ordonanță de Urgență. Premierul a explicat că această perioadă tranzitorie (aprilie 2026 – aprilie 2027) este necesară pentru a proteja cetățenii de fluctuațiile cauzate de conflictul din Orientul Mijlociu, urmând ca liberalizarea să aibă loc în 2027, când producția din Marea Neagră va crește semnificativ.

„Cel mai important document care a fost astăzi adoptat este cel legat de menţinerea preţurilor la gaz la locuinţele din România, la consumatorii casnici, din luna aprilie anul acesta până în luna aprilie anul următor. Această decizie de a stabili un mecanism prin care preţurile nu vor creşte a fost luată pe baza a trei consideraţii”, a declarat Ilie Bolojan.



Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.