Trei portughezi și doi moldoveni, unul cu cetățenie română, al doilea cu cetețenie portugheză, sunt victimele dezastrului de pe 18 iunie, când clădirea unei școli s-a prăbușit și a prins mai mulți muncitori sub dărâmături. Alți 5 români au fost răniți, dintr-un total de 9 oameni.

Cele două victime cu rădăcini moldovenești, Nicolae Ivanov, 38 de ani, și Mihail Bălan, 29 de ani, vor fi repatriate vineri. Nicolae lasă în urmă o soție și trei copii. Mihail tocmai se căsătorise și își pierduse copilul înainte de a se naște.

Un moldovean a lăsat în urmă trei copii fără tată

Nicolae Ivanov este de fapt cetățean portughez – la fel ca și cei trei colegi ai săi Christiano Rebelo Santos, 33 de ani, Carlos Dias Quitério, 35 de ani, și António Do Couto Doro, 57 de ani, care au murit în urma prăbușirii clădirii școlii -, dar s-a născut în Moldova, apoi a emigrat în Portugalia, acolo unde trăiesc soția și cei trei copii.

În chiar ziua în care a murit, Aliona, soția lui, venise în vizită la Anvers împreună cu unul dintre copii.

Românul care a murit în școala prăbușită la Anvers abia se căsătorise. Soția lui Mihail pierduse un copil nenăscut, după nuntă
Nicolae Ivanov și soția lui, Aliona. Foto: Facebook

Mihail tocmai se căsătorise, dar trăise o dramă, el și soția lui pierduseră primul loc copil înainte ca acesta să se nască. Și el, și Nicolae lucrau pentru un subcontractor, pentru compania de construcții Carro-Bel Group. Ambii vor fi repatriați vineri, după ce soția lui Nicolae a organizat o strângere de fonduri. Duminică va urma o slujbă de pomenire.

„O inimă bună a încetat să mai bată”, a scris soția lui Nicolae pe rețelele de socializare. „Un suflet mare s-a ridicat la cer, lăsând în urmă o nemărginită durere și un gol imens”, a scris Iulia pe Facebook, acolo unde a solicitat ajutor pentru repatrierea soțului ei.

Românul care a murit în școala prăbușită la Anvers abia se căsătorise. Soția lui Mihail pierduse un copil nenăscut, după nuntă
Mihail Bălan. Foto: hln.be

Cinci români răniți

Șeful echipei din care făceau parte cei 5 români răniți își amintește totul despre accident: „Puneam cărămizi pe fațadă când schela s-a prăbușit brusc. În acel moment acolo erau 9 muncitori din echipa mea. Toți au fost duși la spital”.

Românul care a murit în școala prăbușită la Anvers abia se căsătorise. Soția lui Mihail pierduse un copil nenăscut, după nuntă
Școala prăbușită unde au murit Mihail și Nicolae. Foto: Profimedia Images

Bărbatul știe ce s-a întâmplat cu cei 5 colegi morți: „În clădire, la etajele patru și cinci, o altă echipă spărgea o bucată de podea și punea șapă. O parte din acoperiș a căzut peste ei. S-ar putea ca grinzile metalice de sprijin din exterior să nu fi fost construite suficient de puternic”.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.