Avionul Fouga Magister, folosit de forțele aeriene franceze din 1964 până în 1980, s-a prăbușit în mare în largul coastei de la Le Lavandou, cu puțin timp înainte de ora locală 17.00.

Aeronava nu avea scaun ejectabil, astfel că pilotul nu a avut nicio șansă. Cadavrul său a fost găsit ulterior, a anunțat prefectura, la scurt timp după ora 19.00.

Atenție, imagini care vă pot afecta emoțional!

O anchetă judiciară a fost deschisă pentru a stabili cauzele tragediei, a anunțat procurorul din Toulon. 

Aparatul de zbor nu aparținea armatei, ci făcea parte dintr-o colecție privată. După accident, spectacolul aerian a fost anulat.

Tragedia a avut loc chiar înainte ca „Patrouille de France”, care face parte din Forțele Aeriene și Spațiale, să prezinte un spectacol public cu ocazia aniversării a 80 de ani de la Debarcarea din Provența.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (2)
Avatar comentarii

Irinel 17.08.2024, 04:58

Sincere condoleante !Sa fie iertat !

Avatar comentarii

Gabryella 17.08.2024, 18:01

Drum lin către stele,condoleanțe familiei!

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.