El fusese eliberat din închisoare în octombrie 2017 şi avea interdicţie să fie în Capitală timp de 5 ani.

„La data de 01.03.2018, în jurul orelor 13.05. – 13.10., inculpatul M.C. a urmărit-o pe persoana vătămată, în vârstă de 13 ani, până în scara blocului din str. Logofăt Dan nr. 2, sectorul 2, mun. Bucureşti, unde, la parter, a agresat-o sexual, respectiv a atins-o cu mâna în zona intimă, în zona organelor genitale şi a încercat să-i introducă mâna în pantaloni, încălcând astfel şi pedeapsa complementară a interdicţiei de a se afla în municipiul Bucureşti pentru o perioadă de 5 ani, pedeapsă complementară definitivă prin Decizia Penală nr. 1999/20.10.2011 a Curţii de Apel Bucureşti. Facem precizarea că inculpatul a fost eliberat la data de 19.10.2017, în temeiul Legii nr. 169/2017”, explică Parchetul, într-un comunicat de presă remis Mediafax.

Magistraţii Judecătoriei Sectorului 2 Bucureşti au admis arestarea preventivă a bărbatului pe o perioadă de 30 de zile, acesta fiind cercetat pentru infracţiunea de agresiune sexuală şi neexecutarea sancţiunilor penale.

Judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Judecătoriei Sectorului 2 Bucureşti a admis propunerea Parchetului de luare a măsurii arestării preventive faţă de inculpat pe o perioadă de 30 de zile.

În ultima perioadă, s-au înmulțit cazurile de agresiuni sexuale asupra minorilor.

La începutul lunii februarie, un bărbat de 61 de ani din Râmnicu Vâlcea a fost acuzat de pornografie infantilă, act sexual cu un minor și șantaj.

Asta după ce, la începutul lunii ianuarie, încă un pedofil a fost prins în județul Vâlcea. A fost arestat pentru coruperea sexuală a două fetițe| FOTO

În aceeași perioadă, o fetiță a fost hărțuită de un proxenet în Zorleni, județul Vaslui. Bărbatul e condamnat la închisoare pentru trafic de minori

Și tot la începutul anului, România a fost șocată de cazul polițistului pedofil, care a gresat doi copii, frate (9 ani) și soră (5 ani), în liftul unui bloc din cartierul bucureștean Drumul Taberei, în dimineața zilei de vineri, 5 ianuarie 2018.

Pedofilul din lift a fost prins, după mai multe zile în care a fost căutat de polițiști, dar și după o mobilizare pe rețelele de socializare. Bărbatul și-a recunoscut fapta, dar a spus că a făacut totul… doar din dragostea sa pentru copii.



CITEȘTE ȘI: VIDEO/Un sportiv, un medic şi un filolog au ajuns celebri făcând parodii muzicale. “Noaptea Târziu” a început la o cafea studenţească



 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.