Toată scena a avut loc după ce mai mulți muncitori care peticeau gropile de lângă șinele de tramvai nu s-au mutat la timp. Astfel, tramvaiul a rămas fără curent electric. Vatmanul le-a atras acestora atenția, iar apoi a început să se agite pentru a încerca să pună vehiculul în mișcare.

Alerga din fața tramvaiului în spate și înapoi, încercând tot felul de soluții. Călătorii au încercat să împingă tramvaiul câteva momente, însă fără rezultat. Problema a fost rezolvată după aproximativ 15 minute, când un alt vatman a împins tramvaiul.

Un reprezentant al RATB a explicat pe îndelete situația. „Vatmanul a oprit cu pantograful pe separator și atunci nu mai poate pleca decât ajutat de alt vehicul. Vatmanii stiu foarte bine că nu trebuie să oprească pe separator, dar apar și situații când trebuie să evite un pericol, pietoni neatenți sau șoferi grăbiți și atunci frânează unde pot”, a explicat acesta. Totodată, acesta a explicat că situațiile în care călătorii au fost rugați să împingă vehiculele sunt destul de rare.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.