Lifestyle Libertatea > Lifestyle > Povestea primului maraton românesc: „O omucidere sistematică”. Câștigătorul a terminat cursa după aproape două zile!

În urmă cu 123 de ani, 12 mai 1896, în Duminica Floriilor, avea loc primul maraton din România. Ilie Gheorghe, primul maratonist din istoria României, a încheiat întrecerea după mai bine de 40 de ore!

Povestea cursei de 222 km, dintre București și Pitești, este relatată de jurnalistul GSP Cătălin Oprișan.

„În Duminica Floriilor, 335 de suflete pleacă la drum pe distanţa Bucureşti – Piteşti şi retur, în cea mai nebună cursă de până atunci. Ilie Gheorghe, trompet major adjutant la Regimentul 2 Vânători, termină întrecerea în 41 de ore şi 4 minute şi câştigă 500 de lei”, scrie Cătălin Oprișan, în rubrica sa.

Citiți pe GSP.RO cum s-a desfășurat primul maraton românesc și de ce a ajuns ziarul „Românul” să numească întrecerea „Asasinare sistematică”.

Povestea fabuloasă a lui Joshua Slocum, primul om care a înconjurat Pământul pe ape, de unul singur!

Experimentul excentric care a făcut lumea să râdă: lordul englez și demonstrația că „zboră caii”