ACTUALIZARE 9 martie, 10.00. Reacții după Barcelona – PSG 6-1. Meciul a înregistrat cea mai tare revenire din istoria Ligii Campionilor. În tur, francezii s-au impus cu 4-0. În ultimele 8 minute, catalanii au punctat de 3 ori, la retur, și s-au calificat în ”sferturi”.

Unai Emery, tehnicianul parizienilor: ”De ce am pierdut această partidă? Din trei motive. Primul, pentru că jucătorii echipei noastre au fost lipsiți de personalitate în anumite momente ale partidei, al doilea pentru unele decizii ale arbitrilor (n.r. – n-a fost penalty la căderea în careu a lui Luis Suarez) în ceea ce privește cele două penalty-uri acordate împotriva noastră, și al treilea l-a reprezentat adversarul”, a spus tehnicianul, la ”Premium Sport”.

Spaniolul Luis Enrique, cel care și-a anunțat plecarea de la catalani la finalul sezonului, a afirmat: ”Este o noapte incredibilă, am câștigat o partidă aproape imposibilă. Suntem fericiți. Le mulțumesc tuturor jucătorilor și tuturor suporterilor”.

ACTUALIZARE, 8 martie, 23.40: După un meci epic, de povestit nepoţilor, FC Barcelona a învins PSG cu 6-1 şi s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Calificarea catalanilor a fost decisă în ultima fază a jocului, atunci când Sergi Roberto a înscris din faţa porţii. Un gol uriaş, care a spălat înfrângerea usturătoare, scor 0-4, din meciul tur, de la Paris.

Astfel cu scorul general de 6-5!!!! FC Barcelona a făcut pasul în sferturile de finală ale competiţiei.

În celălalt meci al zilei de miercuri în Liga Campionilor, Borussia Dortmund a făcut instrucţie cu Benfica Lisabona, scor 4-0. Astfel, după 0-1 în tur, Dortmund s-a calificat en-fanfare în sferturile de finală ale competiţiei.

Barcelona – PSG 6-1 VIDEO

În tur, 0-4

Echipele de start

FC BARCELONA: Ter Stegen – Piqué, Mascherano, Umtiti – Rafinha, Rakitić, Busquets, Iniesta – Messi, Suárez, Neymar

PSG: Trapp – Kurzawa, Thiago Silva, Marquinhos, Meunier – Matuidi, Rabiot, Verratti – Draxler, Cavani, Lucas

Barcelona - PSG 6-1 și Dortmund - Benfica 4-0, în returul optimilor Ligii Campionilor. Catalanii au realizat imposibilul / VIDEO

Dortmund – Benfica 4-0 VIDEO

În tur, 0-1

Echipele de start:

DORTMUND: Bürki – Piszczek, Sokratis, Bartra – Durm, Dembélé, Weigl, Pulisic, Schmelzer – Aubameyang, G. Castro

BENFICA: Ederson – Nélson Semedo, Luisão, Lindelof, Eliseu – Samaris, Pizzi, Salvio, Almeida – Cervi, Mitroglou

———————————————————————————————————

Barcelona (echipa probabilă): Ter Stegen – Piqué, Umtiti, Jordi Alba – Sergi Roberto, Rakitic, Busquets, Iniesta – Messi, Suarez, Neymar. Antrenor: Luis Enrique

PSG (echipa probabilă): Trapp – Meunier, Marquinhos, Thiago Silva, Kurzawa – Verratti, Rabiot, Matuidi – di Maria, Draxler – Cavani. Antrenor: Unai Emery

Dortmund: Bürki – Piszczek, Sokratis, Bartra – Durm, Weigl, Castro, Guerreiro – Dembelé, C. Pulisic – Aubameyang. Antrenor: Thomas Tuchel

Benfica: Ederson – Nelson Semedo, Luisao, Nilsson Lindelöf, Eliseu – Fejsa, Pizzi – Salvio, A. Zivkovic – Jonas, Mitroglou. Antrenor: Rui Vitoria

Marți s-au disputat meciurile Napoli – Real Madrid 1-3 (în tur: 1-3) și Arsenal – Bayern München 1-5 (în tur: 1-5).

Partidele Atletico Madrid – Bayer Lerverkusen (în tur: 4-2), AS Monaco – Manchester City (în tur: 3-5), Juventus – FC Porto (în tur: 2-0) și Leiceister City – FC Sevilla (în tur; 1-2) se vor disputa săptămâna viitoare.

La 31 de ani de la Revoluție, un fost șef militar rupe tăcerea. Șocant ce s-a întâmplat cu cadavrele soților Ceaușescu. Unde au fost aruncate
ȘOC total! În ce hal a ajuns Irinel Columbeanu. Oamenii de pe stradă au rămas fără cuvinte
PARTENERI - PLAYTECH
Horoscop 24 septembrie 2020. Berbecii au parte de probleme destul de ciudate în relațiile de parteneriat
Un cuplu celebru, găsit fără suflare în propria casă! Ce a descoperit poliţia la faţa locului