14 Ian. 2018 12:28

CSU Craiova, înfrângere cu SV Meppen în primul amical din 2018. Mangia, probleme tragice

CSU Craiova, înfrângere cu SV Meppen în primul amical din 2018. Alexandru Mitriță și Andrei Burlacu au marcat cele două goluri alb-albastre în testul de sâmbătă dimineață!

Universitatea Craiova – SV Meppen 2-4 (Alexandru Mitriță, min 24, Andrei Burlacu, min. 77)

Primul "11" al Științei: Mitrovic – Dimitrov, Popov, Kelic, Screciu, Bancu – Bărbuț, Bic, Zlatinski – Mitriță, Băluță

Jocul din cadrul complexului sportiv Papillon (Belek/ Antalya, Turcia) a început sub semnul echilibrului, ocaziile fiind împărțite. Echipa din Liga a III-a din Germania s-a dovedit a fi una arțăgoasă pe toată durata jocului.

"Magicianul" Mitriță a deschis scorul printr-o execuție splendidă de la marginea careului, fără șanse pentru portarul celor de la Meppen. 1-0 la pauză pentru Știința, a informat pagina oficială de Facebook a oltenilor

Pe parcursul celei de a doua reprize au mai intrat pe teren: L. Popescu, Tiago, Popa, Juncu, Datkovic, Martic, V. Constantin, Gustavo, Mihăilă și Burlacu.

CSU Craiova, înfrângere cu SV Meppen în primul amical din 2018. Gustavo a ratat un penalty

În partea a doua a meciului s-au înscris cinci goluri. Nemții au început să exercite o presiune constantă la poarta lui Popescu și egalarea a venit în minutul 54. În doar două minute, cei de la SV Meppen au mai marcat de două ori, astfel că scorul devenea 1-3.

Vârful Burlacu a redus din diferență în minutul 77, însă germanii au restabilit diferența la faza imediat următoare.

Brazilianul Gustavo a ratat o lovitură de la 11 metri cu doar câteva minute înainte de finalul partidei. Penaltyul a fost obținut de juniorul Juncu.

Conducerea clubului CS U Craiova i-a permis tehnicianului Devis Mangia să părăsească locul de cantonament din Antalya, pentru a asista la înmormântarea socrului său. Italianul va reveni în cantonamentul din Turcia la începutul săptămânii viitoare.