Alte sporturi Libertatea > Sport > Alte sporturi > Cupa Mondială de sărituri cu schiurile Râșnov 2020. Austriacul Stefan Kraft, liderul Cupei Mondiale, a câștigat a doua etapă

Râșnovul a fost gazdă, în premieră, a două etape, a 27-a și a 28-a, din Cupa Mondială masculină la sărituri cu schiurile, în perioada 20-22 februarie. Trambulina din Valea Cărbunării a pus România pe harta unei competiții remarcabile: țara noastră a devenit astfel a 21-a gazdă a Cupei Mondiale masculine.

De Mihai Toma,

ACTUALIZARE 22 februarie. Sportivul austriac Stefan Kraft şi-a consolidat poziţia de lider al Cupei Mondiale de sărituri cu schiurile, după ce s-a impus sâmbătă, în etapa a doua desfăşurată la Râşnov.

Kraft şi-a mărit avansul în ierarhia generală în faţa germanului Karl Geiger, care câştigase prima etapă de la Râşnov, desfăşurată vineri.

• Stefan Kraft a obţinut a patra sa victorie din acest sezon şi a 20-a din carieră, cu 270,3 puncte, după sărituri de 103 şi 97,5 metri.

Geiger a fost al doilea, cu 266,7 puncte (99,5 m şi 96 m), podiumul fiind completat de alt german, Constantin Schmid, cu 260,2 puncte (103 m, 95,5 m).

”Veteranul” austriac Gregor Schlierenzauer s-a clasat pe locul 12, alăturându-se lui Kraft şi Schmid pentru recordul trambuline de la Râşnov, de 103 m.

Polonezul Dawid Kubacki, câştigătorul Turneului celor Patru Trambuline din acest an, s-a clasat pe locul al patrulea, cu 258,6 puncte, iar un alt polonez, multiplul campion olimpic Kamil Stoch a încheiat pe 9.

Românul Daniel Andrei Cacina, campionul naţional en titre, a ratat calificarea la acest concurs, după ce s-a clasat pe locul 56, penultimul, cu 80,5 puncte (79 metri).

Tolo: Criza COVID-19 și carantina de la Suceava. Nu-i mai faceți zombi pe români!
Recomandări

În ierarhia Cupei Mondiale, pe care a câştigat-o în 2017, Kraft este lider cu 1.433 puncte, urmat la 118 puncte de Geiger.
——–

Austriacul Stefan Kraft, liderul Cupei Mondiale, a învins în a doua etapă de la Râșnov. Liderul Cupei Mondiale, 26 de ani, a reușit sărituri de 103 metri (record al trambulinei din Valea Cărbunării, alături de Gregor Schlierenzauer și Constantin Schmid) și 97,5 metri și a acumulat 270,3 puncte. El a fost urmat în clasament de nemții Karl Geiger (266,7 puncte), învingătorul de vineri, și Constantin Schmid (260,2 puncte).

ACTUALIZARE 22 februarie. Azi se dispută etapa a doua de la Râșnov, a 28-a din programul Cupei Mondiale.

Program
12.00: Runda de calificări
13.45: Manșa I
urmată de: Manșa finală
după care: Festivitatea de premiere

Vineri, pe o ninsoare slabă, germanul Karl Geiger a câștigat prima etapă de sărituri cu schiurile găzduită vreodată în România. Geiger a sărit 100 de m în manșa a doua, acumulând un total de 133,7 puncte, cu doar un metru mai puțin de recordul trambulinei, 101 de metri m reușiți de germanul Markus Eisenbichler în calificările primei etape. Geiger a fost urmat de compatriotul său Stephan Leyhe (132,1 puncte) și de austriacul Stefan Kraft (130,8 puncte).

Suceava este noul Colectiv: manageri de spital susținuți politic, achiziții cu firme de casă, o clinică nouă ce stă nedeschisă la Fălticeni și minciuni despre COVID-19
Recomandări

ACTUALIZARE 21 februarie. Neamțul Karl Geiger a câștigat prima etapă programată la Râșnov, a 27-a din programul competiției, devansându-i pe compatriotul său Stephan Leyhe și pe austriacul Stefan Kraft, liderul Cupei Mondiale.

Vineri, 21 februarie
14.00: Săritura de probă
15.00: Manșa I

ACTUALIZARE 20 februarie. Marius Lindvik, 21 de ani, este câștigătorul primei ședințe de calificare din istoria competițiilor de Cupă Mondială masculin, de la Râșnov!

Norvegianul s-a impus într-o ședință extrem de spectaculoasă, în care 6 săritori au depășit dimensiunea trambulinei, situată la 97m, culminând cu recordul stabilit de germanul Markus Eisenbichler, 101m.

Primăriile din București nu au de unde să cumpere dozatoare cu dezinfectant pentru scările de bloc
Recomandări

• Daniel Andrei Cacina a reușit o săritură decentă, chiar dacă nu s-a calificat pentru întrecerea individuală de mâine, a făcut un pas important in ceea ce privește acumularea experienței necesare pentru obținerea performanței.

ACTUALIZARE 20 februarie. Competițiile de Cupa Mondială masculină de la Râșnov vor fi televizate în direct de TVR 2 și TVR 2 HD, iar tvrplus.ro va transmite live nu doar cele două etape propriu-zise, ci și sesiunile de calificare premergătoare competițiilor în care îl vom putea urmări pe Daniel Andrei Cacina.

Programul competiției:
Joi, 20 februarie
11.30: Antrenamentul oficial
13.00: Runda de calificări

Din centrul oraşului Râșnov (cinematograful Amza Pelea), Primăria Râșnov pune la dispoziţie autobuze pentru transportul până la trambulinele de pe Valea Cărbunării. Transportul este gratuit! Accesul cu mașina va fi restricționat către baza sportivă!

——————

În România, la Râșnov, va avea o etapă ”milenară”.

Liderul actual al Cupei Mondiale, austriacul Stefan Kraft, câștigătorul ultimului Turneu celor 4 Trambuline, polonezul Dawid Kubacki, laureatul de anul trecut ori legendarul polonez Kamil Stoch (35 de victorii, două titluri stagionale, 2 Turnee ale celor 4 Trambuline) sosesc la Râșnov.

• Niponul Ryoyu Kobayashi a rămas acasă, preferând să pregătească finalul de sezon.

Alături de aceștia, vor evolua și alte mari vedete ale zborului pe schiuri, precum Karl Geiger, Peter Prevc, Daniel Andre Tande, Piotr Zyla sau Andre Forfang, toți din ”Top 10“ mondial al momentului.