Judecătoarea Thokozile Masipa a dat verdictul final în cazul sportivului Oscar Pistorius, acuzat că şi-a ucis iubita! Campionul paralimpic a fost găsit vinovat de omor din culpă.

Pistorius a fost trimis în judecată în luna martie şi în toate înfăţişările din proces a susţinut că este nevinovat şi că a fost vorba de o eroare.

Pedeapsa atletului va fi anunţată săptămîna viitoare. Acesta ar putea fi condamnat la cel mult 15 ani de închisoare. Pistorius poate scăpa chiar şi cu o condamnare cu suspendare, deoarece în Africa de Sud nu există un minim de pedeapsă.

Oscar Pistorius şi-a împuşcat-0 mortal pe , iubita sa, în luna februarie a anului trecut, în propria locuinţă.

Proces, Verdict

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.