Inginerul Dorel Ursan, şef de şantier, şi managerul general al clubului de ligă secundă Petrolul, Valeriu Răchită, au condus, vineri după-amiază, ziariştii şi suporterii într-o vizită de lucru pe arena pe care vor evolua „găzarii” probabil din sezonul viitor. Deşi venise de la Buzău, acolo unde echipa pe care o pregăteşte a cedat, 1-2 în amicalul cu Gloria, Vivi Răchită rămâne optimist: „Sper să promovăm! Dacă vom reuşi să ne mişcăm şi noi la fel de bine pe teren, precum o fac muncitorii aici la stadion, probabil că vom urca în Liga I şi vom evolua pe un stadion la standard europene”.

Investiţie de circa 20.000.000 de euro

Noul stadion, care se ridică pe locul bătrânei arene construite în 1937 şi demolate acum un an, se va numi tot Ilie Oană, după numele legendarului technician care a adus 2 titluri (1958, 1959) şi o Cupă (1963) la Ploieşti. Arena, care nu e prevăzută cu pistă de atletism, va avea o capacitate de 16.000 de locuri pe scaune, toate acoperite, şi instalaţie de nocturnă incorporată în plafon. „Ilie Oană” ar putea găzdui din toamnă meciuri ale primei reprezentative, fiind la standarde UEFA (trei stele).

Investiţia se ridică la circa 20.000.000 de euro, proprietar este Consiliului Local Ploieşti, iar beneficiar clubul de fotbal. Firma care ridică arena din oraşul aurului negru este Alpine Bau Gmbh Austria.

 Foto & Video: Emanuel Apostol

 

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.